Rektoři kritizují Zemana, nepozval dva z nich na oslavy

ČTK ČTK
21. 10. 2014 20:53
"Oslavy výročí 28. října nepovažujeme za soukromou akci," píše v prohlášení Česká konference rektorů. S přístupem prezidenta zásadně nesouhlasí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Česká konference rektorů považuje za nedůstojné, že prezident Miloš Zeman opět nepozval na předání státních vyznamenání 28. října dva rektory, se kterými měl v minulosti spor.

"Oslavy výročí 28. října nepovažujeme za soukromou akci, ale oficiální, vysoce reprezentativní shromáždění, a okruh zvaných hostů by proto neměl být ovlivňován případnými neshodami z minulosti," uvedli rektoři v prohlášení, které podepsal rektor Karlovy univerzity a předseda konference Tomáš Zima.

Účast zástupců vysokých škol ve Vladislavském sále Hradu považují rektoři za vyjádření úcty vůči České republice a vyznamenaným osobnostem. S přístupem prezidenta proto zásadně nesouhlasí. Kolik zástupců vysokých škol za týden na Hrad přijde, nicméně odmítl Zima říct. Loni Zemanovo pozvání odmítlo 20 z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol.

O chybějících pozvánkách na Pražský hrad v úterý referovaly Lidové noviny. Jde podle nich o Mikuláše Beka z brněnské Masarykovy univerzity (MU) a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Bek loni pozvánku neobdržel, neboť Zemana nenechal vystoupit před studenty z obavy před volební agitací, prezident to označil za urážku hlavy státu. Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, když se na protest proti jeho nejmenování profesorem odmítl zúčastnit jmenování profesorů v Karolinu.

"Pokud se opakuje situace z loňského roku, kdy prezident nepozval rektora MU k oslavám státního svátku 28. října, znamená to, že Masarykova univerzita a pan prezident Zeman mají stále odlišný názor na působení politiků na akademické půdě. Rektor MU připomene výročí vzniku samostatného Československa položením věnce TGM v Brně," uvedla k situaci mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová.

Na Hrad nepřijde ani rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch, který ale bude v tu dobu v zahraničí. "Již dříve jsem se omluvil, státní svátek budu slavit na českém velvyslanectví v Dillí," odpověděl na dotaz ČTK.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček LN řekl, že momentálně nemá k dispozici seznam těch, kteří byli pozváni. "Pro nás je nejdůležitější, aby to bylo co nejreprezentativnější," uvedl. Podle něj jde o zastoupení klíčových hráčů veřejného života. "A mezi ty patří nejvyšší ústavní činitelé, zástupci diplomatického sboru i vysokých škol. A nechtěl bych teď hodnotit jednotlivá pozvání," dodal mluvčí.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy