Rektoři by uvítali zavedení nové akreditační agentury

ČTK ČTK
19. 4. 2013 16:59
Vysoká škola by podle návrhu mohla své studijní programy provozovat sama
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Jandera

Brno - Rektoři vysokých škol podporují návrh ministerstva školství na zavedení Národní akreditační agentury. Ta by mohla udělovat akreditace jak jednotlivým studijním oblastem a programům, tak celým univerzitám.

Škola, která by dostala celkovou akreditaci, by si mohla své studijní programy provozovat sama, řekl v pátek na setkání rektorů v Brně rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Vladimír Večerek.

Návrh by se měl objevit v novele vysokoškolského zákona, který připravuje ministerstvo už několik let. Současná Akreditační komise se už dříve proti takovým změnám postavila.

Akreditační komise by se podle novely zřejmě měla přeměnit v Národní akreditační agenturu. Ta by udělovala akreditace podle typu školy. Velké univerzity by mohly podle Večerka získat akreditaci například na deset let a potom si provozovat studijní programy samostatně.

Menší vysoké školy by dostaly akreditace na jednotlivé obory nebo programy. "Roztříštěnost akreditací oblastí vzdělávání a programů do šesti oborových komisí a dále do několika desítek panelů je nepřijatelná," reagovala komise ve svém stanovisku. Rektoři se ale za návrh postavili.

Přesná podoba novely vysokoškolského zákona ještě není známá. Její součástí ale zřejmě bude také nové financování vysokých škol, které by mělo formu kontraktu na několik let. "V kontraktu se vymezí například cíle univerzity, počet studentů a kolik na co dostane. Nebude tak docházet k výkyvům ve financování vysokých škol mezi jednotlivými lety," uvedl Večerek.

Školy by se měly také rozdělit na ty, které se věnují spíše výzkumu a vědě, a na ty, které připravují studenty na praktické obory. "Podle vize a poslání by se školy diferenciovaly, což dává potenciál k rozvoji školy i v oblasti kvality," uvedl rektor.

Spolupráce se slovenskými školami

Rektoři jednali v pátek v Brně společně se svými slovenskými kolegy. Kromě novely zákona debatovali například o budoucím financování vědeckých center, která vznikla při vysokých školách a jejichž provoz je velmi nákladný.

Ministerstvo školství podle Zdeňka Kůse z Technické univerzity v Liberci připravilo další operační program, díky kterému bude možné od roku 2014 získávat peníze na fungování již vybudovaných center.

Dalším tématem byla také spolupráce mezi českými a slovenskými vysokými školami. Podle rektora univerzity v Nitře Libora Vozára je potřeba zejména posílit autonomii vysokých škol v obou zemích a jejich financování. "České a slovenské vysoké školy musí být financované tak, aby byly schopné obstát mezi těmi evropskými," uvedl Vozár.

 

Právě se děje

Další zprávy