Rektor: Změňme univerzity, studují tam infantilní studenti

Václav Dolejší
23. 4. 2015 18:15
"Potřebujeme se přizpůsobit trendu, který souvisí s prodlužováním našeho života," vysvětluje rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, proč chce, aby studium na univerzitách bylo obecnější.
Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.
Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. | Foto: Masarykova univerzita

Brno - Znovuzvolený rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek říká, že vysoké školy se musejí změnit, protože dnes na ně nenastupují dospělí studenti. Kvůli tomu chce změnit bakalářské programy tak, aby měly obecnější charakter.

"Potřebujeme se přizpůsobit trendu, který souvisí s prodlužováním našeho života. Já často říkám, že když se nám prodloužil lidský život o deset let, tak je jasné, že se neprodlouží jen produktivní část a senilita, ale také infantilita. Je jasné, že dnešní populace v osmnácti letech nebude tak zralá, jako byla před padesáti lety. Tehdy byla maturita chápána jako krok k dospělosti, se vší zodpovědností, s jasnou představou o životní dráze. Tak to dnes není a nebude. Nemá cenu se nad tím pohoršovat," říká Mikuláš Bek v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Už delší dobu se řada pozorovatelů shoduje, že hranice dospělosti se posunula k jedenadvaceti dvaadvaceti rokům. Tedy ke konci bakalářského studia. Proto je podle rektora Beka potřeba, aby bakalářské studium umožňovalo různé alternativy pro životní dráhy, než se studenti rozhodnou.

"Maturita už nikdy nebude tím, co jsme chápali pod pojmem maturita. Bude to certifikát o ukončení sekundárního vzdělávání, ale standardní kvalifikace pro drtivou většinu profesí bude bakalář. To je trend, který známe ze zahraniční. Bakalář musí být tím, čím bývala maturita před lety. Stavem, kdy člověk rozumí světu kolem sebe tak, že v něm může obstát. Kromě svého oboru také tomu, jak funguje politický systém, na jakých principech stojí tvorba legislativy, a také něco ví o svobodě," vysvětluje Mikuláš Bek.

Rektor Bek měl v minulosti spory s Milošem Zemanem. Před říjnovými volbami 2013 odmítl nechat prezidenta vystoupit na univerzitní půdě s odůvodněním, že coby čestný předseda SPOZ nemůže dělat kampaň. Zeman se mu pak pomstil tím, že ho nepozval na Pražský hrad na státní oslavy 28. října. Proto se teď Mikuláše Beka všichni ptají, zda věří, že prezident potvrdí volbu akademického senátu Masarykovy univerzity a znovu ho jmenuje rektorem.

„Nevím, nespekuluji o tom, všichni se mě na to pořád ptají, na sociálních sítích to běží, ale já o tom nechci přemýšlet. Očekávám, že prezident přeci jen rozlišuje rovinu společenskou, kde se můžeme vzájemně pošťuchovat, od roviny výkonu státní moci při jmenování rektorů a profesorů,“ říká Bek.

Rozhovor s Mikulášem Bekem čtěte v pátečních HN.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy