Rekordmani se skleníkovými plyny: 1.Austrálie, 2.Česko

Pavel Baroch
7. 10. 2010 18:05
Mezinárodní energetická agentura OECD doporučila Česku více šetřit energií
Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Aby Česko vyrobilo zboží srovnatelné s výrobky ve vyspělejších zemích, potřebuje k tomu více než dvojnásobek energie. Měla by tedy mnohem více šetřit.

Takové je jedno z hlavních doporučení Mezinárodní energetické agentury OECD, která ve čtvrtek zveřejnila výsledky několikaměsíčního auditu české státní energetické politiky.

Výkonný ředitel agentury Nobuo Tanaka připomněl, že Česko má ze zemí OECD druhé nejvyšší emise skleníkového oxidu uhličitého na dolar HDP. Horší už je jenom Austrálie. Zároveň je Česko třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě - po Francii a Německu.

"Snížení energetické náročnosti, které nám audit doporučuje, je jednou z našich priorit," řekl ministr průmyslu Martin Kocourek, podle něhož by se toto téma mělo promítnout i v aktulizované verzi energetické koncepce, kterou jeho úřad připravuje.

Česko snížilo nejvíc, ale ani to nestačí

Koucourek připomněl, že podle právě zveřejněného auditu se Česku mezi lety 1990 a 2008 dařilo snižovat energetickou náročnost každý rok o 2,5 procenta.

To je sice nejlepší výsledek mezi zeměmi OECD, i tak ovšem zůstává česká energetická náročnost příliš vysoká, což snižuje konkurenceschopnost české ekonomiky.

Pochvala pro Zelená úsporám

Ředitel agentury Tanaka uvedl, že Česko by se mělo zaměřit především na stavebnictví a dopravu, v těchto sektorech totiž přibývá skleníkových plynů. Tanaka ocenil miliardové investice do zateplování domů v rámci programu Zelená úsporám. 

Foto: Pavel Baroch

"To by mělo pokračovat," řekl. Program Zelená úsporám přitom stát financuje z prodeje povolenek na emise skleníkového oxidu uhličitého.

Vláda musí dělat víc

Podle ekologických organizací Hnutí Duha a Centrum pro dopravu a energetiku dala Mezinárodní energetická agentura OECD českým politikům tvrdou energetickou lekci.

Připomněly závěry auditu, podle něhož by vláda "mohla dělat více" a "soustředit zdroje" na konkrétní opatření, které zajístí, aby česká ekonomika vyráběla s menší spotřebou energie.

"Auditoři upozorňují českou vládu, že dosavadní dlouhodobé plány na snižování emisí skleníkových plynů jsou nedostatečné. Jako důležitý prostředek pro razantnější snížení znečištění vidí zlepšení energetické efektivnosti českého hospodářství," řekl Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku.

Podle Martina Sedláka z Hnutí Duha by kabinet měl připravit pokračování programu Zelená úsporám. "Pomůže dalším tisícům domácností srazit účty za teplo a snížit závislost na uhelných dolech a ruském plynu," řekl Sedlák.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy