Rekonstrukce: Když vyhovíš Nagyové, budeš to mít dobrý

Jan Gazdík Jan Gazdík
17. 6. 2013 20:00
Insider ze svědectví bývalých důstojníků zrekonstruoval scénář skandální operace
Ondrej Páleník, bývalý šéf vojenských zpravodajců.
Ondrej Páleník, bývalý šéf vojenských zpravodajců. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V říjnu loňského roku požádala vládní úřednice Jana Nagyová svého známého generála a tehdy ještě šéfa vojenské tajné služby Ondreje Páleníka, aby pro ni jeho lidé sledovali manželku premiéra Nečase.

Tak nějak zatím policie zdokumentovala začátek případu, v němž s pomocí odposlechů odhalila skandální zneužití vojenské tajné služby. Z vyšetřovacích dokumentů také víme, že vojenští špioni byli na drátku vládní úřednice ještě téměř další půlrok a minimálně do letošního dubna ji osobně o výsledcích své práce informovali.

Přesněji nebyly vztahy mezi Nagyovou a špičkovými generály ještě veřejnosti popsány, deník Insider ovšem ve svém aktuálním vydání zrekonstruoval za pomoci svědectví zpravodajských zdrojů a bývalých důstojníků z velení armády pravděpodobný scénář této skandální "operace".

Osloven Páleník

Jana Nagyová si dohodla sledování Nečasovy manželky s generálem Páleníkem. S mužem, který v té době věděl, že ze svého postu v čele tajné služby přechází na strategické místo předsedy Státní správy hmotných rezerv.

Páleník tam nastoupil od loňského listopadu, ale už více než měsíc se vědělo, že v tajné službě končí, a ani on sám se novým postem nijak netajil, stejně jako tím, že jej "dostal od Nečase"...

Přečtěte si celou rekonstrukci v placeném deníku Insider: Proč padli Kovanda, Páleník a Pohůnek a na co v případu sázejí?

 

Právě se děje

před 7 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 39 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy