Rekonstrukce: Jak se Topolánek měl stát celebritou gayů

Martina Machová Martina Machová
27. 3. 2010 15:10
Denik Aktuálně.cz se pokusil zmapovat, jak vznikla aféra kolem předsedy ODS.
Mirek Topolánek pro časopis LUI
Mirek Topolánek pro časopis LUI | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Je středa osm hodin ráno. Před pronajatým ateliérem na Starém Městě staví tmavá limuzína. Vystupuje Mirek Topolánek, doprovod mu dělá už jen řidič.

Přijíždí z ranní debaty v České televizi. Program se měnil narychlo, jeho běžný doprovod s ním proto není, protože chystá Topolánkovu polední tiskovou konferenci. Není, kdo by ho brzdil, kdyby chtěl říct, co nemá. A předseda ODS se pustí do diskuze.

Ve svém diáři má na focení pro časopis LUI vyhrazených 45 minut. Nakonec se zdrží skoro dvě hodiny. Právě tyto dvě hodiny se mu stávají osudnými.

Za osm dní přijde o možnost kandidovat za občanskou demokracii v parlamentních volbách. A čelí výzvě, ať odejde i z čela ODS.

Ačkoli během týdne, kdy ODS řešila upovídaného předsedu, vznikla nejedna teorie spiknutí, nejpravděpodobnějším se zdá scénář psaný náhodou, které napomohlo hned několik neopatrností.

"Šéfredaktora časopisu Lukáše Starého jsme si prověřovali z věrohodných zdrojů. Všechny informace se shodovaly, že je seriózní a korektní," vrací se k počátku příběhu mluvčí ODS Martin Kupka.

Výměna na postu superlídra
Výměna na postu superlídra | Foto: Ludvík Hradilek

Jánský vršek si sliboval představení svého šéfa v dobrém světle. Jako komunikativního a bez předsudků.

Napovídaly tomu i otázky, které magazín LUI tiskovému oddělení zaslal. S kandidátem na premiéra si chtěl povídat o jeho dětství, představit ho jako otevřeného člověka. 

Obdobně nevinně začal příběh i pro mladého aktivistu bojujícího za práva gayů. Ten zase od rozhovoru s vrcholným politikem očekával zviditelnění svého rodícího se časopisu. 

"Po Sámerovi Issovi a Lukášovi Hejlíkovi ze seriálu Ošklivka Katka jsme přemýšleli, koho dál. Nechtěli jsme další podobnou celebritu. Zprvu nás napadlo oslovit nějakého televizního moderátora, pak jsme si řekli, že by mohl být zajímavý politik," popisuje, co předcházelo dosud největšímu předvolebnímu skandálu, šéfredaktor časopisu LUI Jakub Starý.

Politiků prý oslovil víc. Hlavním kritériem bylo, aby byl atraktivní i pro cílovou skupinu čtenářů, tedy gaye. Na žádost jako jediný odpověděl tým ODS.

"Dohoda byla, že my uděláme fotografie a otázky k rozhovoru pošleme písemně. To, co bylo na videu, nemělo být tím avízovaným rozhovorem," zdůrazňuje mladík.

Přiznává i dohodu s Bleskem. "Ale jen, že přetisknou naši titulku na své titulce. Nic víc," ohrazuje se proti podezření.

Sejít se nechce, aby aféru víc nevířil. Do telefonu se ale nakonec rozpovídá. Vyptává se, jestli je to s Mirkem Topolánkem opravdu tak zlé. Neustále opakuje, že je mu to líto, že nechtěl poškodit ODS, že u něj naopak stranický šéf svými názory na gaye a menšiny spíš stoupnul.

Foto: Ludvík Hradilek

"Bylo to příjemné povídání. Přirozené," líčí. Naprosto odmítá, že by pracoval na něčí zadání, například pro ČSSD.

Po focení prý přehrál veškeré materiály na dvě DVD, nechal je v ateliéru a odešel na schůzku. Jednu kopii ještě týž den získal on sám, druhé putovalo na sestříhání pro potřeby jejich kanálu na Stream.cz. A to se podle Starého dostalo ven.

"O tom co se stalo, jsem se dozvěděl až v pátek v noci, kdy mi volal rozčílený Martin Kupka. ODS si vyžádala veškeré materiály a začali jsme to společně řešit." 

Kdo konkrétně nahrávku vynesl, však nechce prozradit. Tvrdí, že přímý důkaz nemá. Prý je to ale v branži známá postava, která stojí za jinými skandály. Spolupracovala s ním jen na inkriminovaném focení a bez jeho svolení Blesku.

Mezitím ale již Topolánkovy výroky začaly žít vlastním životem.

Foto: Ludvík Hradilek

O dva dny později, tedy v pátek, vydává blesk.cz první zprávu: "Topolánek o církvi: Vymývají lidem mozky, hlásá titulek".

V sobotu jej na webu doplňuje další text s videem: Topolánek: Premiér je žid, který uhne kvůli svému charakteru. V papírovém vydání zase v článku pod titulkem "Topolánek pózuje gayům!" vychází charakteristika voličů ČSSD.

V neděli se již začínají politici vymezovat proti Topolánkovým výrokům, jejichž význam se začíná posouvat.

V pondělí magazín LUI zveřejní nesestříhaná videa.

Ve středu přichází Blesk s vlastní verzí příběhu. Opět v něm hovoří o náhodě a souhře okolností.

Jak se video dostalo do bulváru? Prý komunikační šum.

"Ačkoliv údajně nebyla pořízená videa z focení Mirka Topolánka určena k tomu, aby byla zveřejněna, jeden ze zúčastněných lidí to špatně pochopil, videa vypálil na DVD. V domnění, že i ona jsou součástí předdomluvené mediální spolupráce časopisu Lui s Blesk.cz," píše redakce Blesku.

A zveřejnění prvního videa a textu až v pátek, tedy až dva dny po natáčení?

"Kvůli problémům s počítačovou mechanikou se mi ale nepodařilo videa ve středu přehrát. K přehrání videí jsem se dostal až v pátek a zjistil jsem, jak kontroverzních výroků se na nich Mirek Topolánek dopouští," líčí reportér bulváru.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 28 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy