Rekonstrukce: Jak jsme hledali Béma. Vrátil se a mlčí

Kateřina Eliášová
15. 1. 2010 12:25
Bémův pobyt v Antarktidě potvrdila agentura, která tam pořádá expedice
Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Primátor Prahy Pavel Bém se po čtrnáctidenní dovolené vrátil zpět do práce. Dál odmítá říct, kde volné dny trávil.

Online deník Aktuálně.cz jako první informoval, že Bém trávil svoji dovolenou pravděpodobně v Antarktidě, kde se pokusil zdolat nejvyšší horu tohoto kontinentu Mount Vinson.

V budově úřadu se podle zaměstnanců radnice primátor ještě neobjevil, Aktuálně.cz sám Bém v SMS zprávě napsal, že dohání práci, která se mu za jeho nepřítomnosti nahromadila.

4 minuty, 4 roky

"Dám vám 4 roky, když mi (ve volbách) věnujete 4 minuty," znělo Bémovo předvolební heslo v komunálních volbách před čtyřmi lety.

Samotné naplnění tohoto hesla má ovšem pár trhlin.

V roce 2007 odjel Bém na dvouměsíční neplacenou dovolenou do Himalájí, kde se mu podařilo dobýt nejvyšší vrchol světa Mount Everest. Svého chráněnce za to tehdy kritizoval dokonce i Václav Klaus.

Dalších 14 dní vloni i letos si vzal řádnou dovolenou, problém je v tom, že ji trávil na neznámém místě a odmítá sdělit kde. Ani jeho nejbližší spolupracovníci neměli tušení, kde se šéf radnice nachází.

Není tak jisté, zda by byl v případě náhlé krize v Praze k dosažení. A neví se ani, kde Bém na svůj (nejen fyzicky) náročný horolezecký koníček bere peníze.

Po stopách Béma

Online deník Aktuálně.cz se pokusil zmapovat všechny okolnosti Bémovy nynější dovolené. Podle vyjádření mluvčího radnice Jiřího Wolfa pro Lidové noviny byl Bém mimo radnici už po 25. prosinci loňského roku. "Řádnou dovolenou měl nahlášenou prvních 14 dní v lednu," tvrdí teď Wolf.

"Tak tohle jsem já na nejvyšší hoře světa," ukazuje pražský primátor Pavel Bém fotku novinářům.
"Tak tohle jsem já na nejvyšší hoře světa," ukazuje pražský primátor Pavel Bém fotku novinářům. | Foto: Ondřej Besperát

Výprava za vrcholem Mount Vinson trvá přibližně 14 dní.

Že je Bém mimo hlavní město, zjistila média v pátek 8. ledna. V Praze napadlo rekordní množství sněhu a hrozila kalamita. O dva dny později proto svolal Bémův 1. náměstek Rudolf Blažek krizový štáb. Mobilní telefon Pavla Béma byl v té době už vypnutý.

"Od pana primátora jsem koncem roku dostal pověření řídit hlavní město do 12. ledna. Neřekl mi, kam jede. O místě jeho dovolené nic nevím," řekl Aktuálně.cz Blažek.

Že je primátor pravděpodobně v Antarktidě, potvrdily Aktuálně.cz dva na sobě nezávislé zdroje. V té době měl vypnutý telefon i cestoval Rudolf Švaříček, který náročné horolezecké výstupy s Bémem absolvuje. Na dotazy Aktuálně.cz o místě Bémova pobytu nereagovala ani Bémova manželka Radmila.

Antarktida Bémův pobyt potvrdila

Mobilní telefon si primátor zapnul až 12. ledna. Na otázku, zda trávil dovolenou v Antarktidě, Bém odpověděl: "Všechno je možné, ale něco se zvládnout třeba nedá." Na opakované dotazy už dál odpovídat nechtěl. "Spekulovat mě nebaví, z dovolené se vracím ve čtvrtek 14. ledna. Teď už mi mrznou prsty," odepsal pouze.

Primátor je již v Praze. O místě pobytu či ceně dovolené zarytě mlčí. Je to podle něj soukromá věc. Podle odborníků vyjde zájezd na osmnáct dní do Antarktidy na zhruba čtvrt milionu.

Mapka Antarktidy. Punta Arenas v Chile, odkud se tam létá. Výpravy vyrážejí ze základního tábora Patriot Hills
Mapka Antarktidy. Punta Arenas v Chile, odkud se tam létá. Výpravy vyrážejí ze základního tábora Patriot Hills | Foto: www.adventure-network.com

Redakce Aktuálně.cz oslovila agenturu Antarctic logistics and expeditions (ALE), která expedice do Antarktidy organizuje. Její ředitel Mike Sharp pobyt Pavla Béma i Rudolfa Švaříčka v Antarktidě potvrdil.

"Jsem právě v základním táboře Patriot Hills. Tito Vaši krajani (Bém a Švaříček - pozn. red.) jsou v současné chvíli již v Punta Arenas v Chile. Dorazili tam dnes ráno," napsal v emailu 12. ledna Mike Sharp. (Z Punta Arenas se do Antarktidy létá - pozn. red.)

Zda se jim podařilo zdolat Mount Vinson, už prozradit nechtěl, stejně jako další okolnosti jejich pobytu. "Nemůžeme Vám poskytnout žádné informace. Nejste na jejich oficiálním seznamu kontaktů, které smíme o jejich pobytu v Antarktidě informovat. Zachováváme diskrétnost našich klientů," uvedla Rachel Shephardová z ALE.

Ministerstvo o Bémově pobytu neví

Podle českého ministerstva životního prostředí musí každý cestovatel mířící do Antarktidy úřadu svoji cestu nahlásit. Pro pobyt delší než 30 dní navíc potřebuje povolení. Bém ani Švaříček na seznamu nefigurují.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Lipold: Proč s tím Bém dělá takové tajnosti?

"Pokud v těchto oblastech jsou, mohou být s delegací jiného státu, který může mít odlišné podmínky pro návštěvu, a navíc pak u nás nemusí žádat ani oznamovat," vysvětlila možný důvod, proč na seznamu ani jeden z nich není, Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

7 vrcholů

Vrchol Mount Vinson (4897 m) Bémovi chybí jako poslední k tomu, aby se dostal do elitní skupiny horolezců, kteří zdolali sedm nejvyšších hor sedmi světadílů, nazývané 7 Summits. O ambici zdolat nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů mluvil Bém už dřív, chyběl mu už jen Mount Vinson. Do Antarktidy mířil podle všeho už loni, horu ale zřejmě nepokořil. I tehdy odmítl říct, kam odcestoval.

V Česku se těchto sedm hor zatím povedlo zlézt jen dvěma horolezcům: Vladimíru Noskovi a Miroslavu Cabanovi; ve světě je těchto elitních lezců přibližně 250.

O Bémově případném pokoření Mount Vinson nevěděl ani Bémův společník z cesty na Mount Everest, slovenský horolezec Vlado Zboja, který s ním chtěl výpravu na Mount Vinson podniknout.

"Netuším, jestli byl Pavel v Antarktidě, já jsem v té době musel zůstat v Argentině," řekl Aktuálně.cz Zboja.

"Nevím, jestli Pavel Bém zvládl poslední ze sedmi vrcholů. Takové informace zatím nemám," uvedl předseda elitního klubu lezců 7 Summits Club Alex Abramov.

 

Právě se děje

Další zprávy