V Česku šlo těžko zapsat firmu, kolaboval obchodní rejstřík

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 9. 2014 15:00
Ministerstvo spravedlnosti zmodernizovalo elektronický systém, přes který se vkládají nové firmy, sdružení a spolky do obchodního rejstříku. Jeho fungování ale provázejí technické potíže.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Lidé, kteří nyní chtějí do obchodního rejstříku zapsat firmu, spolek, sdružení vlastníků bytů nebo jen v rejstříku změnit údaje, mají problém. Na soudech kolabovala v posledních dnech zmodernizovaná internetová aplikace, přes kterou úředníci mají zápisy provádět.

Upgradovaný systém od společnosti Corpus Solutions za téměř 33 milionů korun, za který ministerstvo spravedlnosti dosud zaplatilo zhruba dvě třetiny celkové částky, spustili technici naostro v pondělí. Ještě ve čtvrtek ráno přitom systém padal.

"V pondělí a v úterý prakticky nefungoval, ve středu chvilku a teď to běží zatím hodinu a půl. Snad nespadne," uvedla ve čtvrtek v poledne jedna z pracovnic obchodního rejstříku pražského soudu.

Čekáme na IČO

Trable s centrálním systémem, který propojuje celou zemi, hlásily i ostatní krajské soudy, kde se společnosti a spolky zapisují a dostávají přidělená identifikační čísla (IČO) nezbytná pro všechny právní úkony nebo třeba i pro založení firemního bankovního účtu.

"Výpadky zaznamenáváme neustále," potvrdila vedoucí obchodního rejstříku Krajského soudu v Ústí nad Labem Hana Příhodová.

Ministerstvo spravedlnosti problémy zaměstnanců rejstříkových soudů přiznalo. "Je pravda, že při náběhu systému bylo jeho užívání omezeno," uvedl mluvčí resortu Jiří Hovorka.

Dodal však, že od čtvrtečního dopoledne funguje systém bez závažných problémů a výpadků. A že se dosud nestalo, že by soudy nezapsaly žádnou firmu nebo spolek.

Potíže s žádostí o dotaci

Například Jan K. z Liberecka však na potvrzení zápisu nově založeného spolku marně čeká už od minulého týdne. Hraje přitom doslova o dny.

Chce pro své nové sdružení požádat o krajskou dotaci, ovšem pokud soud nestihne jeho spolek zapsat na začátku příštího týdne, propásne termín pro podání žádosti. Kvůli potížím ze strany státu může přijít až o statisíce korun.

"Žádáme o dotace a poslední termín podání žádosti je úterý 30. září. Jenže žádost nemůžeme podat, protože nám soud nepřidělil IČO," říká Jan K.

Rejstříky mají povinnost veškeré změny, které dostanou, provést do pěti dnů. Případně žadatele vyzvat k odstranění chyb.

"Zatím jsme žádnou lhůtu neporušili, ale jen za cenu zvýšeného úsilí," uvedla vedoucí ústeckého obchodního rejstříku Hana Příhodová. Prakticky to ale znamená to, že v okamžicích, kdy systém naskočí, snaží se soudní úředníci zadat co nejvíce dat než software znovu přeruší činnost.

Kde je problém?

Podle soudů může být jedním z důvodů problémů nedostatečné testování. Trvalo prý pouze dvě hodiny, navíc ne v plném provozu.

"Vzhledem k tomu, že práce soudů je specifická a není možné systém vypnout na delší dobu, probíhal převod dat ze starého systému do nového postupně a za provozu, pouze s dvěma víkendovými odstávkami. Poté byl v jednu chvíli starý systém vypnut a nový okamžitě uveden do provozu," dodala mluvčí resortu Kateřina Hrochová, podle níž proto nemohlo proběhnout plné testování nové verze. "Pokud se objeví chyby, jsou opravovány za provozu, případně v době krátkých odstávek," podotkla.

Nový systém vytvořila pro ministerstvo spravedlnosti společnost Corpus Solution na základě smlouvy ze začátku letošního ledna, kdy ještě resort vedla Marie Benešová z Rusnokova úřednického kabinetu.

Firma se však k problému odmítá vyjádřit. "Máme od klienta povinnost mlčenlivosti. Obraťte se na ministerstvo spravedlnosti," uvedla mluvčí Corpus Solution Hana Petříková.

Nástupkyně Benešové, ministryně Helena Válková z hnutí ANO, nyní zdůvodňuje upgrade systému obchodního rejstříku souvislostí s novými zákony účinnými od letošního roku. "Cílem je vyšší výkonnost, rychlost, spolehlivost a pohodlnější obsluha systému," vysvětlil mluvčí Válkové Jiří Hovorka.

Propuštění Šnajdra soud faxoval

Poslední větší problémy zaznamenal obchodní rejstřík loni v červenci. Kvůli výpadku centrálních firewallů - tedy zařízení, která mají chránit síť před útoky hackerů nebo před nechtěným únikem dat z počítačů – nefungovaly ani datové schránky či další justiční servery.

Potíže s elektronickou komunikací tehdy zkomplikovaly v rámci takzvané kauzy Nagyová propuštění tří bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře z vazby, které nařídil Nejvyšší soud. Příkazy proto putovaly do věznic faxem.

 

Právě se děje

Další zprávy