Registr smluv potřetí, poslanci rozhodnou o nové verzi. Nebude z ní trhací kalendář, slibuje Chvojka

Veronika Neprašová Veronika Neprašová, Kristýna Šopfová
27. 6. 2017 10:20
Poslanci začnou projednávat další, v pořadí už třetí návrh novely zákona o registru smluv. Zveřejňovat některé smlouvy nad 50 tisíc korun by podle ní nemusela Česká televize, obchodníci s výbušninami, obce bez rozšířené působnosti či Budvar. Firmy přitom doufají, že se návrh podaří prosadit do začátku července, kdy začne platit naostro nynější podoba zákona, včetně přísné sankce - smlouvy, které nebudou zveřejněny, nebudou vůbec platit.
Foto: Aktuálně.cz

Praha -  Poslanci se znovu vrátí k novele zákona o registru smluv. Projednávat budou v pořadí už třetí návrh. Ten je kompromisem mezi řadou výjimek, kterou obsahoval původní poslanecký návrh, a senátní přísnou variantou, jež výjimku ponechala pouze pro národní podnik Budějovický Budvar. Ten v kompromisním návrhu explicitně zmíněný není.

Poslední navrhovaná úprava žádné konkrétní společnosti ze zákona nevypouští. Výjimku přiznává pouze ve specifických případech. Třeba pro technické projekty, dokumentace a výkresy. Také smlouvy týkající se Generální inspekce bezpečnostních sborů nebo autorské smlouvy. A povinnost zveřejňovat kontrakt nemají mít ani univerzity, obce bez rozšířené působnosti a veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas, pokud se smlouvy týkají nákupu práv. 

"Chceme, aby sněmovna novelu schválila v prvním čtení," doufá místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který s novelou spolu s dalšími poslanci přišel. Pokud se nepodaří ji prosadit do 1. července, budou muset všechny firmy a organizace zveřejňovat všechny smlouvy v hodnotě nad 50 tisíc. Jinak nebudou platné. 

Návrh jde do sněmovny se souhlasem vlády. "Považuji tento návrh za dobrý průsečík mezi poslaneckou a senátní variantou. Ze zákona se tak nestane trhací kalendář," řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD).

Návrh vítá i premiér Bohuslav Sobotka: "Na stole je docela dobrá dohoda, která by mohla být schválena ve zrychleném režimu. Předpokladem je, že zůstane v podobě, na jaké se shodli zástupci několika sněmovních stran, a už se do ní nebude sahat," řekl Deníku Sobotka.

Novelu naopak odmítá TOP 09. "TOP 09 nesouhlasí s navrženými výjimkami z registru smluv, které devalvují smysl zákona. Podezřelá je taky výjimka pro Správu státních hmotných rezerv, se kterou ve velkém obchodují firmy Andreje Babiše," komentoval poslanec TOP 09 Martin Plíšek. 

Václav Zeman z platformy protikorupčních organizací Rekonstrukce státu uvedl, že obecně jeho platforma nepodporuje žádné výjimky. "Navržený kompromis ale akceptujeme, zabrání plošným výjimkám pro všechny státní a městské firmy, které by zákon zmrzačily," podotkl. 

V centrálním registru smluv je po roce fungování více než 530 000 smluv. "Šedesát procent zveřejněných smluv v prvním roce fungování je v rozmezí 50 tisíc korun až 1 milion korun, což je limit pro zakázky malého rozsahu," komentuje Michal Bláha z portálu Hlídač smluv, který spolupracuje s iniciativou Rekonstrukce státu

Z registru vyplývá, že téměř 45 000 smluv za celkem devět miliard korun má skrytého dodavatele. Skoro 43 000 smluv bylo uzavřeno s firmami, které mají vazbu na politiky nebo sponzory politických stran. Nejvíc peněz ze státního rozpočtu získaly podle údajů z registru stavební firmy OHL ŽS (49,1 miliard korun), Metrostav (44,3 miliard korun) a Eurovia CS (35,9 miliard korun). 

Víc než pětina firem ale využívá postup, kdy ve smlouvě začerní cenu a název dodavatele. Automaticky tím ale zákon neporušují, o tom, jestli jsou údaje součástí obchodního tajemství nebo ne, musí případně rozhodnout až soud.

Nejčastěji takto do registru vkládají smlouvy Česká pošta nebo Budvar. Podle Bláhy se ale počet takto upravených smluv bude snižovat s tím, jak budou rozsudky v jednotlivých případech přibývat. "Třeba Česká pošta podle mého názoru pravidla obchodního zákoníku nesplňuje," myslí si. Soudní řízení se ale může táhnout až tři roky. 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 55 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy