reklama
 
 

Sněmovna odložila projednávání registru smluv, ve hře je nová poslanecká verze

16. 5. 2017 12:00
Poslanci měli v úterý znovu jednat o sporném zákonu o registru smluv. Do dolní komory návrh vrátil Senát, který odmítl sněmovní výjimky pro státní podniky. Sněmovna ale projednávání zákona odložila. Ve hře je totiž nová, přepracovaná novela zákona. Tu dosud neprojednala ani vláda, a není proto pro ni vyjednaná podpora ve sněmovně.

Praha - Poslanci se rozhodli odložit projednávaní kontroverzního zákona o registru smluv. Ten ukládá povinnost všech firem hospodařících s veřejnými prostředky zveřejňovat obchodní smlouvy na internetu. Poslanci však původní verzi "ořezali" natolik, že ji Senát vrátil.  "Nepředpokládám, že tento týden budeme hlasovat ať už o sněmovní, tak o senátní verzi," potvrdil před jednáním poslanců šéf klubu ČSSD Roman Sklenák.

Poslanci totiž do zákona zahrnuli výjimky pro všechny společnosti vlastněné státem, městy či kraji. Tím podle kritiků zákon zcela pozbyl smysl. Výjimky by ale měl mít podle senátorů pouze národní podnik Budějovický Budvar, některé další úlevy pak zdravotnická zařízení. 

Sněmovna však nehodlá na senátní návrh přistoupit. Poslanec hnutí ANO Radek Vondráček navíc přišel se třetí, přepracovanou verzí zákona. "Zaznělo to dnes na poradě předsedů poslaneckých klubů. Návrh je údajně projednaný se zástupci průmyslu i samospráv," potvrdil poslanec TOP 09 Michal Kučera. "Ještě o tom budeme jednat, jestli si to zasluhuje naší podporu," dodal. Přepracovaná novela by se na jednání sněmovny mohla dostat během června.

O kompromisní variantě zákona jsou ochotní jednat také vládní lidovci: "Jsme připravení podpořit senátní verzi zákona. Ale pokud nenajde dostatečnou podporu, jsme ochotní jednat i o nové variantě," potvrdil šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Komunisti pak návrhu Radka Vondráčka rovnou přislíbili podporu s tím, že senátní verzi považují za protiústavní. A pro novou úpravu jsou i občanští demokraté. 

Zákon o registru smluv se vztahuje na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

autoři: Veronika Neprašová, Martin Ťopek | 16. 5. 2017 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama