Registr aut je dva dny mimo provoz, mění provozovatele

ČTK ČTK
2. 4. 2013 9:57
Lidé, kteří si například budou chtít zaregistrovat vozidlo, budou muset počkat do čtvrtka
Lidé, kteří si například budou chtít zaregistrovat nové vozidlo, budou muset počkat do čtvrtka.
Lidé, kteří si například budou chtít zaregistrovat nové vozidlo, budou muset počkat do čtvrtka. | Foto: Jan Langer

Praha - Registr vozidel, který se od loňského léta potýká s problémy, je v úterý mimo provoz.

Systém musí být podle ministerstva dopravy zastaven kvůli testování služeb nového provozovatele. Lidé, kteří si například budou chtít zaregistrovat nové vozidlo, tak budou muset počkat do čtvrtka, kdy by měl být úřad registru otevřen.

"Jde o technologickou odstávku, která by byla nutná vždy při změně dodavatele," oznámil dříve ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Smlouva s původním správcem registru, firmou ATS - Telcom, vypršela koncem března. Nově jej bude spravovat společnost ICZ a přenos dat bude zajišťovat Telefónica 02.

Úřad prý změnou ročně ušetří za informační technologie až 50 milionů korun, což je třetina toho, co platil původně.

Správu registru vozidel převzalo ministerstvo dopravy od ministerstva vnitra loni 9. července. Asi po hodině provozu nový systém selhal a od té doby se potýká s problémy.

Vedení resortu kritizuje své předchůdce za to, že novou soutěž na dodavatele prakticky nepřipravili.

Nynější smlouvy s ICZ a Telefónikou přidělilo ministerstvo bez uveřejnění poté, co se podle něj ukázalo, že k prodlužování smlouvy s ATS - Telcom není důvod. Současné řešení je ale podle úřadu přechodné, jeho účelem bylo zabezpečit provoz registru od dubna.

Během několika týdnů ministerstvo vypíše standardní výběrové řízení a jeho vítěz bude registr vozidel spravovat od dubna příštího roku, kdy vyprší smlouva s aktuálními dodavateli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy