Reformátoři opatrně hájí holandskou cestu zdravotnictví

Petr Holub
18. 3. 2008 17:16
Zlepší se dostupnost, cena i kvalita zdravotní péče
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zlepšíme dostupnost, cenu i kvalitu zdravotní péče, tvrdí Julínkův náměstek Hroboň.

Odborový předák Štěch to považuje za cestu k likvidaci zdravotnictví.

"Reforma nám umožní lépe využívat peníze, které jsou k dispozici. Pokud vyjde, oddálíme změnu financování, která nás čeká v budoucnu," hájil náměstek Pavel Hroboň reformu na konferenci CzechMed.

Upozornil tak, že Česko čeká vinou stárnutí populace rychlý nárůst výdajů na zdravotnictví. To bude nutit systém k tomu, aby škrtal výkony, které jsou dosud hrazeny ze zdravotního pojištění. Rozumná reforma umožní odložit nepříjemné rozhodnutí, které výkony přijdou první na řadu.

"Reforma poprvé zaručuje místní a časovou dostupnost péče," vysvětil Hroboň druhou výhodu. Zákony totiž jasně stanoví, na co má pacient nárok. Na lékařích a pojišťovnách bude moci vyžadovat, aby byly zdravotnické služby blízko jeho bydliště a aby nemusel na operace čekat déle, než ostatní.

Čtěte více: Rozhovor s náměstkem Hroboněm

Cesta k vyšší kvalitě

Hroboň tvrdí, že reforma vytvoří dost nástrojů, aby se zlepšila kvalita péče. "Pojišťovny mohou i nadále platit nemocnicím a lékařům paušály, budou se však zajímat o to, jaká péče a v jakém objemu se jejich klientům poskytuje. Podle toho budou upravovat s nemocnicemi smlouvy," popsal nový obchodní mechanismus.

Pacienti si budou moci vybrat, jaká pojišťovna nabízí nejlepší služby, například jestli zajistí přijetí do lepších nemocnic. Lidé budou mít dostatek informací o kvalitě jednotlivých ústavů, protože zákon jim předepíše pravidelně zveřejňovat výsledky.

Náměstek tak trval na plánu, ve kterém české zdravotnictví napodobuje vzor holandské reformy. Ta během dvou let dokázala snížit výdaje pojišťoven a zlepšit dostupnost péče. Zatím se nepotvrdilo, že zlepšuje i kvalitu.

Konec solidarity

Stejně jako jeho kolegové z ministerstva i náměstek Hroboň popisoval výsledný stav a nezmiňoval cestu, po které se k němu má dojít.

Tím se vyhnul přímému střety s odpůrci reformy, kteří přitom útočí právě na provedení. "Holandská" reforma totiž předpokládá, že se budou privatizovat zdravotní pojišťovny. Stanou se akciovými společnostmi, které mohou vytvářet zisk. O něj se rozdělí se svými pojištěnci, kterým mohou například vracet peníze (ve zdravotnickém slangu se nazývají bonusy).

Na konferenci CzechMed prezentoval kritický postoj senátor předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch: "Co nám vadí, je privatizace veřejných služeb. Tento úmysl v reformě nacházíme," prohlásil senátor a emotivně dodal: "Nechceme, aby se staly z pojišťoven akciové společnosti, nechceme, aby nabízely různé zdravotní plány, nechceme aby vytvářely zisk a vyplácely bonusy."

Zisk a bonusy pacientům totiž odčerpají finance, které by šly využít na léčení pacientů. Pokud vzniknou soukromé pojišťovny a nabídnou občanům různé zdravotní plány, zlikvidují podle Štěcha solidaritu ve zdravotnictví. Bohatší lidé si totiž budou moci zaplatit lepší zdravotní plány, chudší naopak přijdou o svobodnou volbu lékaře. 
   

 

Právě se děje

Další zprávy