Reforma policie se změnila v politický boj. Chovanec na to jde silou, míní Bublan

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
13. 6. 2016 14:20
Podle sociálních demokratů musí ministr vnitra Milan Chovanec dotáhnout reorganizaci policie do konce. Ustoupit by znamenalo ukázat slabost před Andrejem Babišem. Chovanec chce dokument podepsat už v úterý, proti je ovšem část straníků, kteří se vyznají v práci policie a státních zástupců. "Na mě to působí jako silné gesto, kdy chce ministr ukázat, že je to jeho věc a nenechá si do ní mluvit. Je to však až absurdní přestřelka," myslí si bývalý ministr vnitra František Bublan.
Souboj mezi Milanem Chovancem a Andrejem Babišem.
Souboj mezi Milanem Chovancem a Andrejem Babišem. | Foto: Policie ČR

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec by měl podepsat návrh na reorganizaci policie, a ukázat tak Andreji Babišovi, kdo šéfuje policii. Chovancovi straničtí kolegové z ČSSD se bojí, že pokud ustoupí, budou vypadat vedle politického konkurenta slabí, a podpoří tím dohady, že reforma policie je špatně připravená.

Chovanec v neděli řekl, že s největší pravděpodobností návrh podepíše už v úterý po Bezpečnostní radě státu. Ve středu se přitom věcí má zabývat koaliční rada a ministr financí Babiš vyhrožuje, že když ji Chovanec podepíše ještě před ní, bude chtít jeho rezignaci.

"Nevidím žádný důvod, proč by ministr vnitra neměl podepsat reorganizaci policie. Hnutí ANO kolem policie rozehrálo neprůhlednou politickou hru, kterou vyhrotilo ultimátum vůči ministrovi. To považuji za nepřijatelné," vysvětluje poslanec Jan Chvojka, proč by Chovanec neměl s podpisem otálet.

Podle šéfa bezpečnostního výboru Romana Váni by v jiné situaci mohli policejní prezident a ministr vnitra reformu odložit a věc ještě probrat s policisty a státními zástupci. "Tohle by platilo za normálních okolností. Ale ve chvíli, kdy do toho chce mluvit kdekdo, je to věc, kterou musíme nechat na policejním prezidentovi. Jiný postup by podkopával nezávislost policejního prezidenta," uvedl Váňa.

Bublan: Absurdní přestřelka

Proti tomu, aby se z reformy policie stalo politické přeměřování sil, je pouze skupinka sociálních demokratů, kteří jsou sice experty na žalobce a policii, ale ve stranické hierarchii hrají spíše druhé housle.

"Na mě to působí jako silné gesto, kdy chce ministr Chovanec ukázat, že je to jeho věc a nenechá si do ní mluvit. Je to však až absurdní přestřelka. Celé se to mělo odehrát jinak, tohle ve výsledku reformě policie jen uškodí," myslí si někdejší ministr vnitra František Bublan.

Podle dlouholetého stínového ministra vnitra ČSSD Jeronýma Tejce by měl Chovanec svůj podpis na čas odložit. "Nic tak nehoří, aby se to muselo schválit během několika dní," myslí si Tejc. Výhrady má i bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

"Být na místě pana Chovance, byla bych s jakýmkoliv podepisováním reorganizace velmi opatrná. Přece není normální, aby reformě, která má údajně přispět k potírání zločinu a korupce, tleskali advokáti korupčníků,” varuje poslankyně.

Části sociálních demokratů se také nelíbí, že návrh otřásající vládní koalicí se až dosud ve straně vůbec neřešil. Podle Benešové se tento týden ani nebude konat poslanecký klub. “Nevidím důvod, proč to řešit. Je to v kompetenci ministra vnitra,” je nekompromisní šéf poslaneckého klubu Roman Sklenák. A na “kompetenci ministra” se odvolává i premiér Bohuslav Sobotka, který se zatím k tématu vyjádřil jen v několika větách.

Podrobné informace nedostali ani členové sněmovního bezpečnostního výboru. Jejich šéfovi Váňovi to ale překvapivě nevadí. “Policejní prezident nemá povinnost to s námi diskutovat ani nám to říkat. Jestli zvolil tento postup, třeba s vědomím toho, že proti tomu bude odpor z různých důvodů, tak je to asi součást jeho taktiky,” tvrdí Váňa.

 

Právě se děje

Další zprávy