Reforma na vlásku. Zákony končí u ledu, připustil Heger

Radek Nohl Radek Nohl
30. 6. 2013 7:10
Ministerstvo dokončilo práci na několika zákonech. Na vládu je ještě neposlalo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Další fáze zdravotnické reformy, kterou měsíce připravoval tým ministra Leoše Hegera, nejspíše skončí u ledu.

Série zákonů měl úřad právě v těchto dnech odeslat na vládu, jenže většina z nich je i podle Hegera politicky vyhraněná, takže bez podpory kabinetu a nového šéfa resortu se o nich nebude vůbec jednat.

Ministerstvo zdravotnictví počítalo s tím, že ukončí práci na zákonech o zákazu kouření, zdravotních pojišťovnách, univerzitních nemocnicích a o zdravotnickém prostředku.

Pouze u posledního si však Heger myslí, že by ho budoucí ministr mohl předložit, jelikož je podle něj bezkonfliktní. "Určuje nový způsob cenotvorby zdravotnických prostředků," prohlásil Heger.

Jeho náměstek Martin Plíšek to pak komentuje slovy, že osud tohoto zákona i dalších bude mít v rukou nový ministr.

Kdo v kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka bude řídit resort zdravotnictví, se ale ještě nerozhodlo. Po aféře premiérovy pravé ruky Jany Nagyové a odstoupení předsedy vlády Petra Nečase navíc není jasné, kdy se budou konat nové volby.

Zákaz kouření v hospodách

Třeba novela, která má zakázat kouření v hospodách či menších provozovnách s občerstvením, by podle nedávné ankety deníku Aktuálně.cz nezískala většinu ani v Poslanecké sněmovně.

"Bude záviset na osobních preferencích nového ministra. Někteří by proti kouření bojovali, jiní ne," řekl Heger na otázku Aktuálně.cz, co s tímto zákonem bude.

Problematické budou také další dva zákony. "Zákon o univerzitních nemocnicích je politicky dost vyhraněný, protože odstátňuje fakultní nemocnice a posílá je do neziskového sektoru, do takové formy jako jsou univerzity. A na to jsou různé názory," prohlásil Heger.

Správní rada VZP s 15 členy

Ministerstvo příliš nepočítá s tím, že by se projednaly dvě novely o zdravotních pojišťovnách. Ty počítají s tím, že by se zrušily dozorčí rady všech pojišťoven anebo ve správní radě VZP by počet členů klesl z 30 na 15.

Heger v těchto zákonech navíc chce, aby ti pacienti, kteří budou chodit na pravidelné prohlídky, dostávali odměnu ve výši 1000 korun. Tu by jim měly vyplácet jednotlivé zdravotní pojišťovny.

Leoš Heger je nejdéle sloužícím českým ministrem zdravotnictví po roce 1989. Teď ale skončí. Do důchodu se ale 65letému lékaři nechce, zřejmě bude pokračovat v politice nebo se vrátí k práci v nemocnici.

Jaký je Leoš Heger ministr zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy