Povinně reflexní pásky pro chodce a auto ometené od sněhu. Zeman podepsal silniční novelu

ČTK ČTK
28. 1. 2016 16:15
Miloš Zeman podepsal novelu zákona o silničním provozu. Nově na sobě budou muset chodci na silnici mimo obec mít reflexní prvky. Řidiči budou zase povinni čistit auta od sněhu a ledu. Norma dále například umožní obcím omezit provoz vozítek segway. Změny začnou platit ještě letos během února.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Povinné reflexní prvky pro chodce na silnicích mimo obce nebo čištění auta od sněhu. Tyto novinky zavádí novela zákona o silničním provozu, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman.

Novela ukládá motoristům povinnost čistit jejich vozidla od ledu a sněhu, pokud jim brání ve výhledu nebo by mohly ohrozit bezpečnost ostatních účastníků provozu. Umožní rovněž policii zadržet malý technický průkaz majitelům automobilů, na nichž zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu.

Zákon také umožní odebrat na půl roku řidičský průkaz těm, kdo by přejížděli železniční přejezd v době signalizace příjezdu vlaku. Pokuta za takový přečin se zatím nezvýšila, do budoucna se ale zvažuje její navýšení z 5000 korun na pětinásobek.

K povinnosti reflexních prvků pro chodce, tedy vest nebo jen pásků na rukáv, ministr dopravy Dan Ťok (ANO) uvedl, že za její porušení bude hrozit až dvoutisícová pokuta. Ministr ale také uvedl, že ministerstvo má dohodu s policií, aby spíše reflexní pásky lidem zatím rozdávala.

Obce budou mít právo na základě související vyhlášky zakázat na vymezených místech provoz vozítek segway buď dopravní značkou, nebo svým nařízením. Novela také stanoví, že lidé na těchto vozítkách budou moci jezdit "nejvýše rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze".

Novela, která upravuje rovněž pravidla dopravně-psychologického vyšetření, nabude účinnosti 15 dnů po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy