Ať ředitelé škol méně učí a více řídí, navrhuje Chládek

ČTK ČTK
3. 3. 2015 17:35
Šéfové mateřinek a základních škol by se podle ministra školství měli více věnovat manažerské činnosti. Změna by ročně měla stát 584 milionů korun. Návrh projedná ve středu vláda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ředitelé a ředitelky mateřských a základních škol by mohli od září 2016 učit méně než dosud. Víc by se pak věnovali vedení školy a dalším povinnostem. Vyučovací hodiny svých šéfů by převzali učitelé.

Změna by ročně měla stát 584 milionů korun. Ministerstvo školství částku žádá ze státní pokladny, vyplývá z návrhu novely nařízení o vyučovací činnosti, který by měla ve středu projednávat vláda.

Ministerstvo financí je ale proti tomu, aby peníze na úpravu dal stát. Úřad ministra Marcela Chládka (ČSSD) má prý sumu najít ve svém rozpočtu.

Podle autorů novely se školy i jejich nabídka rozšířily a nároků na ředitele přibylo, jejich povinnost vyučovat se ale přes 20 let nezměnila. Zatímco šéfové středních škol musejí stát za katedrou maximálně šest hodin týdně, vedení mateřských a základních škol dětem musí věnovat mnohem víc času.

Podle ministerstva školství by se měly podmínky srovnat. V mateřince by podle její velikosti a nabídky místo nynějších 12 až 24 hodin týdně ředitelé a ředitelky pracovali se školáčky čtyři až 20 hodin. V základní škole by žáky místo čtyř až 16 hodin vyučovali čtyři až 12 hodin.

Vyučovací hodiny, které by ředitelům ubyly, by museli převzít učitelé. Odměnit je by stálo ročně 584 milionů korun. Peníze autoři novely doporučují vzít z vládní rozpočtové rezervy. Ministerstvo financí ale chce, aby peníze našel Chládkův resort ve svém rozpočtu.

Chládek chce další peníze

Ministerstvo školství trvá na tom, že bude muset kvůli změně dostat od státu další peníze. Přiznává sice, že na platy učitelů ze státní pokladny už víc peněz získalo, ale to vláda plnila slib a přidávala ve veřejném sektoru o 3,5 procenta. Pokud by měl resort ze svých financí platit i změnu po novele, platy by růst nemohly. Kvůli silným ročníkům dětí bude navíc potřeba, aby ve školkách a školách bylo učitelů víc než dosud, podotkli autoři novely.

O snížení počtu vyučovacích hodin usilovaly podle podkladů pro vládu odbory, organizace ředitelů či některé samosprávy, které řadu škol zřizují. Návrh je prý výsledkem více než ročního jednání. Ředitelům mělo vyučovacích hodin podle původního záměru ubýt už od září 2015. Právě kvůli nedostatku peněz se má změna o rok odsunout.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Češi odvedli při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích dobrou práci, tvrdí bývalý šéf britské rozvědky MI6

České bezpečnostní složky odvedly dobrou práci při vyšetřování výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, který česká vláda v sobotu připsala agentům ruské tajné služby GRU. Podle britského deníku Daily Mail to uvedl bývalý ředitel britské rozvědky MI6 John Sawers.

"Nemělo by být překvapením, že ruské tajné služby působí po celé Evropě a myslím, že Češi si to poskládali dohromady velice dobře," řekl podle deníku Sawers v rozhovoru s vysílací společností BBC. "Celé to nese rukopis ruské zpravodajské operace a myslím, že Češi mají ty dva lidi, kteří se pokusili zavraždit (dvojitého agenta) Sergeje Skripala v Salisbury. Myslím, že proti nim mají pádné důkazy."

"V roce 2014 zásobovali (Češi) zbraněmi ukrajinskou armádu a Rusové měli zájem tomu zabránit, takže ruská vojenská rozvědka (GRU) vyhodila do povětří muniční sklad v České republice a o rok později otrávila bulharského prostředníka," řekl Sawers, který vedl britskou špionáž v letech 2009 až 2014.

Podle něj evropské státy vědí odhadem o pouhé desetině "agresivních" aktivit ruských tajných služeb na svém území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy