Ředitel ÚSTR sesadil šéfa archivu, teď mu hrozí vyhazov

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 6. 2010 16:13
Neuposlechl výzvu, říká na adresu Hazdry člen rady
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Situace v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zůstává napjatá i po odchodu kritizovaného Jiřího Pernese.

Dočasný ředitel Zdeněk Hazdra totiž odvolal v pondělí šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého.

Nemohl jsem čekat 

Bukovszký končí i přesto, že rada ústavu Hazdru minulý týden vyzvala, aby tuto zásadní personální změnu nechal až na nového ředitele ústavu.

"Doporučení rady jsem zvažoval, ale problémy v Archivu bezpečnostních složek jsou vážné a s jejich nápravou je třeba začít ihned," vysvětlil dočasný ředitel s tím, že odklad o několik měsíců by instituci uškodil.

Dodal, že jmenuje odbornou komisi, která situaci v archivu posoudí. Také vypíše výběrové řízení na nového šéfa archivu. Toho má vybrat až nový ředitel ÚSTR.

Odvolání se ovšem nezamlouvá místopředsedovi rady Patriku Bendovi, který oznámil, že podá návrh na odvolání Hazdry. Podle něj rada nemůže jednat jinak, než Hazdru odvolat, protože nerespektoval výzvu. Rada se sejde příští týden, o odvolání ředitele by musela hlasovat.

Kdy bude nový ředitel, není známo

Hazdra byl do čela instituce zvolen v květnu poté, co rada ÚSTR odvolala ředitele Jiřího Pernese. Tento historik vydržel na pozici jen zhruba půldruhého měsíce. Některým radním vadila jeho minulost, skončil ale pro údajné plagiátorství.

Rada pak vypsala nové výběrové řízení na ředitele ÚSTR, které ještě neskončilo. Hazdra ÚSTR vede dočasně do nástupu nového ředitele.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy