Ředitel rozhlasu Kasík skončí. Nahradit ho má Duhan

Kateřina Eliášová
2. 6. 2009 13:00
Výměna generálního ředitele má proběhnout do 14 dnů
Stará technika ve staré funkcionalistické budově.
Stará technika ve staré funkcionalistické budově. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík končí ve funkci. Jeho nástupcem se má stát dosavadní ředitel Českého rozhlasu 6 Peter Duhan.

Redakci online deníku Aktuálně.cz tuto informaci v pondělí vpodvečer pod slibem anonymity potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje obeznámené s poměry v Českém rozhlasu.

Rada Českého rozhlasu Václava Kasíka v březnu tohoto roku vyzvala k rezignaci. Kasík to odmítl.

A důvod tohoto kroku? Rada Kasíka viní z porušení lustračního zákona. Kasík před osmi lety jmenoval na pozici ředitele svého sekretariátu Libora Křivku, ale neověřil si jeho lustrační osvědčení.

Média poté přinesla informaci, že se Křivkovo jméno objevilo na seznamu členů komunistické kontrarozvědky. Křivka poté rezignoval na svou funkci a odešel, byť tvrdí, že je na seznamu omylem.

Rada ČRo mlčí

Kasík dnes Aktuálně.cz nepotvrdil, že odchází, ale tuto možnost ani nevyloučil. "Nemůžu vám to potvrdit a nechci se k tomu vyjadřovat," uvedl Kasík.

"Nyní se nebudu vyjadřovat k nějakému probíhajícímu procesu. Až bude závěr, pak se k tomu vyjádřím. V tomto smyslu jsem o tom hovořil i s panem Václavem Kasíkem," komentoval informace o Kasíkově odvolání Peter Duhan.

O změnách v čele rozhlasu nechtěl hovořit ani předseda Rady Českého rozhlasu Jiří Florian. Ani on ale přímo nevyloučil, že Kasík odchází. Informace Aktuálně.cz označil za fámy. "Tyto novinářské fámy nebudu komentovat. To, co projednáváme, uvádíme i v zápisech. To je vše, co vám k tomu mohu říct," řekl Florian.

Duhan už s řízením rozhlasu zkušenosti má. V roce 1991 působil rok jako ústřední ředitel Československého rozhlasu. Poté jej opustil. Vrátil se až za sedm let coby stálý spolupracovník ČRo6. Na návrh Kasíka byl pak před třemi lety jmenován jeho ředitelem.

Podle důvěryhodných zdrojů už o zamýšlené změně oba ředitelé vědí a situaci už řešili ve vypjaté atmosféře na uzavřeném jednání.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy