Ředitel rozhlasu Kasík skončí. Nahradit ho má Duhan

Kateřina Eliášová
2. 6. 2009 13:00
Výměna generálního ředitele má proběhnout do 14 dnů
Stará technika ve staré funkcionalistické budově.
Stará technika ve staré funkcionalistické budově. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík končí ve funkci. Jeho nástupcem se má stát dosavadní ředitel Českého rozhlasu 6 Peter Duhan.

Redakci online deníku Aktuálně.cz tuto informaci v pondělí vpodvečer pod slibem anonymity potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje obeznámené s poměry v Českém rozhlasu.

Rada Českého rozhlasu Václava Kasíka v březnu tohoto roku vyzvala k rezignaci. Kasík to odmítl.

A důvod tohoto kroku? Rada Kasíka viní z porušení lustračního zákona. Kasík před osmi lety jmenoval na pozici ředitele svého sekretariátu Libora Křivku, ale neověřil si jeho lustrační osvědčení.

Média poté přinesla informaci, že se Křivkovo jméno objevilo na seznamu členů komunistické kontrarozvědky. Křivka poté rezignoval na svou funkci a odešel, byť tvrdí, že je na seznamu omylem.

Rada ČRo mlčí

Kasík dnes Aktuálně.cz nepotvrdil, že odchází, ale tuto možnost ani nevyloučil. "Nemůžu vám to potvrdit a nechci se k tomu vyjadřovat," uvedl Kasík.

"Nyní se nebudu vyjadřovat k nějakému probíhajícímu procesu. Až bude závěr, pak se k tomu vyjádřím. V tomto smyslu jsem o tom hovořil i s panem Václavem Kasíkem," komentoval informace o Kasíkově odvolání Peter Duhan.

O změnách v čele rozhlasu nechtěl hovořit ani předseda Rady Českého rozhlasu Jiří Florian. Ani on ale přímo nevyloučil, že Kasík odchází. Informace Aktuálně.cz označil za fámy. "Tyto novinářské fámy nebudu komentovat. To, co projednáváme, uvádíme i v zápisech. To je vše, co vám k tomu mohu říct," řekl Florian.

Duhan už s řízením rozhlasu zkušenosti má. V roce 1991 působil rok jako ústřední ředitel Československého rozhlasu. Poté jej opustil. Vrátil se až za sedm let coby stálý spolupracovník ČRo6. Na návrh Kasíka byl pak před třemi lety jmenován jeho ředitelem.

Podle důvěryhodných zdrojů už o zamýšlené změně oba ředitelé vědí a situaci už řešili ve vypjaté atmosféře na uzavřeném jednání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy