Ředitel Pavlík odchází z čela brněnské nemocnice u sv. Anny, chce se věnovat medicíně

ČTK ČTK
3. 4. 2019 10:01
Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Martin Pavlík podal rezignaci. Skončí k 30. červnu, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Pavlík odchází z funkce po pěti letech, chce se věnovat medicíně a rád by zůstal lékařem nemocnice.
Martin Pavlík
Martin Pavlík | Foto: ČTK

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nemocnice za Pavlíkova vedení výrazně zlepšila svou ekonomickou kondici a v současné době hospodaří s nejlepšími výsledky za poslední dobu. Ministerstvo vypíše v nejbližších dnech výběrové řízení.

Nemocnice dlouhodobě řeší velké dluhy s ohledem na nižší platby z úhradové vyhlášky. Ke konci loňského roku přesáhly celkové závazky dvě miliardy korun. Závazky po splatnosti jsou necelá miliarda, zbytek jsou například faktury třeba za léky nebo krev, které jsou ještě ve splatnosti.

Nemocnice každoročně končila ve ztrátě kolem 200 milionů korun, loni se poprvé po letech dostala do kladných čísel. Výsledek hospodaření ale nemocnice teprve zveřejní.

Pavlík se rozhodl rezignovat sám. "Po pěti letech v čele velké fakultní nemocnice jsem vyhodnotil, že je nejvyšší čas vrátit se zpátky k medicíně. Myslím, že i z manažerského pohledu změna ve vedení nemocnici prospěje a posune ji dál," uvedl Pavlík.

Odchází za situace, kdy nemocnice loni po letech ztrát hospodařila v kladných číslech. "Ministerstvu děkuji za důvěru a podporu, i díky které předávám nemocnici v nejlepším ekonomickém stavu, kterého šlo za dané situace dosáhnout," uvedl Pavlík.

"Nemocnice se každoročně z důvodu historicky špatně nastavených úhrad potýká s vysokými ztrátami. Za působení ředitele Martina Pavlíka se však podařilo její ekonomickou kondici výrazně zlepšit, a dnes tak hospodaří s nejlepšími výsledky za poslední dobu. Panu řediteli je tedy rozhodně za co poděkovat," konstatoval ministr Vojtěch. Dodal, že je rád, že chce Pavlík zůstat v nemocnici jako lékař.

Ministerstvo tak v krátké době hledá ředitele už třetí brněnské organizace. V únoru rezignoval po 18 letech ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský, v pondělí podal po pěti letech kvůli věku rezignaci ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy