Ředitel nemocnice odešel. Překážel miliardovému hotelu?

Pavel Baroch
27. 6. 2010 15:32
Pár dní před volbami vláda posvětila miliardové stavby ve vojenské nemocnici
Foto: army.cz

Praha - Ústřední vojenská nemocnice v Praze je čerstvým držitelem certifikátů nejlepší všeobecné nemocnice v zemi. Její ředitel Štefan Brunclík, za jehož vedení si nemocnice cenu vybojovala, se ovšem slavnostního aktu nezúčastnil, protože od června ve své funkci skončil.

Stalo se tak jen pár dní poté, co vedení ministerstva obrany podepsalo miliardový kontrakt na stavbu nové ubytovny, hotelu, bazénu a parkoviště v areálu nemocnice.

Souvisí nějak obří státní zakázka s náhlým odchodem dlouholetého ředitele Ústřední vojenské nemocnice?

Za pár dní se všechno upeklo

Definitivní rozhodnutí o kontraktu za více než pět miliard korun, který stát uskuteční poprvé v historii v rámci PPP projektu (propojení privátního a státního kapitálu) padlo jen pár dní před volbami. Za pár dní bylo vše hotovo.

Nejprve vláda čtyři dny před volbami, v pondělí 24. května souhlasila s návrhem ministra obrany Martina Bartáka na obří investici ve vojenské nemocnici.

O tři dny později, den před otevřením volebních místností pak Bartákův náměstek Jan Fulík podepsal příslušnou smlouvu o projektu v Ústřední vojenské nemocnici s konsorciem Prague Military Hospital Concession.

Pět dní na to už nebyl ředitel vojenské nemocnice Brunclík ve své funkci.

Foto: army.cz

Souvislost? Samozřejmě žádná

Ministerstvo obrany ovšem odmítá, že by Brunclík musel odejít ze své funkce kvůli miliardové zakázce. "Nesouvisí to," řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Lucie Kubovičová.

Podle oficiální ministerské zprávy ředitel vojenské nemocnice Brunclík sám požádal o uvolnění z funkce. Důvod? Ten armáda nesdělila.

Redakce Aktuálně.cz ale mluvila s blízkým spolupracovníkem plukovníka Brunclíka, podle něhož byl ředitel k odstoupení přinucen vedením ministerstva. "Odejít rozhodně nechtěl," řekl Aktuálně.cz zdroj z ministerstva obrany obeznámený s pozadím případu.

Musel odejít kvůli miliardové zakázce?

Redakci se následně ozval jiný armádní zdroj, podle něhož má Brunclíkovo odvolání souvislost právě s miliardovou zakázkou.

Foto: Archiv

"Vzhledem k tomu, že mezi lékařským i nelékařským personálem panovala a panuje vůči PPP projektu velký odpor, bylo třeba vybrat do čela vojenské nemocnice někoho, kdo tento odpor zpacifikuje. Náměstek ministra obrany proto více než dva dny 'stál na krku' řediteli Brunclíkovi, aby 'dobrovolně' požádal o uvolnění ze své funkce," sdělil Aktuálně.cz tento zdroj.

Brunclík tlaku nakonec neodolal a raději vzal místo obranného poradce v české delegace při NATO v Bruselu. Sám Brunclík odmítl okolnosti svého odchodu jakkoli komentovat.

"K této záležitosti se nebudu vyjadřovat. Obraťte se na tiskový odbor ministerstva obrany," sdělil Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy