Ředitel brněnského rozhlasu kandiduje do Senátu. Vedení požaduje analýzu, zda může

ČTK ČTK
30. 7. 2018 18:12
Ostrý si po dobu kampaně vybral neplacené volno, jeho mandát v rozhlase skončí na konci září.
Jaromír Ostrý.
Jaromír Ostrý. | Foto: ČTK

Praha - Český rozhlas si nechává vypracovat právní analýzu, aby zjistil, jestli je v pořádku kandidatura ředitele brněnského rozhlasu Jaromíra Ostrého do Senátu, sdělil mluvčí veřejnoprávního ČRo Jiří Hošna. Ostrý chce jako nezávislý kandidát za hnutí ANO na podzim uspět ve volbách v obvodu Brno město.

"Český rozhlas nemůže omezit volební práva pana Jaromíra Ostrého, které mu dává ústavní pořádek ČR. V dané věci jsme si zadali zpracování právních analýz, na jejichž výsledky čekáme. Jaromír Ostrý nyní čerpá řádnou dovolenou a následně neplacené volno až do 14. 10. 2018," uvedl Hošna. Regionální studio povede po dobu jeho nepřítomnosti Jiří Kokmotos.

Ostrý v minulém týdnu uvedl, že bude následující dva týdny na dovolené a další dva měsíce si vybere neplacené volno, aby nebyl nařčen, že ovlivňuje vysílání rozhlasu jako kandidát nejsilnější vládní strany. "Během této doby budou také zrušené všechny pořady, na kterých jsem se podílel," řekl Ostrý. Ředitelský mandát mu končí na konci září, důvod pro vstup do politiky to ale podle něj není.

"Původně mělo být na místo ředitele vypsané výběrové řízení, ale bylo zrušeno a s vedením regionálních stanic vedlo vedení Českého rozhlasu pohovor a mandát mi byl přislíben. V případě neúspěchu mi nic nebrání se vrátit. V případě úspěchu by se to asi rozhlasu mohlo dotknout, a navíc nejsem zvyklý dělat víc prací najednou," řekl Ostrý.

Mezi jeho soupeři budou například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který získal podporu čtyř stran - ODS, TOP 09, Strany zelených a Starostů a nezávislých, za KDU-ČSL s podporou Pirátů kandiduje kadeřník a jáhen Jan Špilar. ČSSD vyšle do voleb ředitele brněnského Centra sociálních služeb Armády spásy Pavla Kosorina. Za komunisty bude kandidovat bývalý automobilový závodník Oldřich Duchoň. Další jména zatím nejsou známá.

Český rozhlas čelí v posledních dnech kritice také kvůli rozhlasové hře na stanici Vltava:

Pořad trval dvě hodiny, nazval bych ho lyrickým zamyšlením nad tématem vody a plavání, nic víc to není, říká šéf ČRo Vltava Petr Fischer. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy