Recyklace televizí ušetřila suroviny jako na Eiffelovku

Pavel Baroch
16. 6. 2010 18:30
Ukazuje to unikátní studie životního cyklu vysloužilých elektrozařízení
Jedna recyklovaná televize uspoří v průměru 9,73 kilogramu surovin. Tato o něco méně...
Jedna recyklovaná televize uspoří v průměru 9,73 kilogramu surovin. Tato o něco méně... | Foto: Tomáš Kunc

Praha - Recyklace vysloužilých televizorů v Česku zatím ušetřily suroviny, které jsou těžší než Eiffelova věž.

Vyplývá to z unikátní studie životního cyklu, který si nechala vypracovat nezisková společnost Asekol, organizující v zemi sběr a recyklaci starých elektrospotřebičů.

S tříděním televizí a opětovným využitým cenných surovin se v Česku začalo před pěti lety. Za tu dobu se recyklovalo celkem 1 302 222 televizí, což v přepočtu znamená úsporu 12 621 tun kovů a dalších surovin.

"Třídění a recyklace jsou obecně považovány za činnosti příznivé pro životní prostředí. Nyní jsme schopni přínos zpětného odběru vyčíslit konkrétně. Díky sběru a recyklaci elektrozařízení se významně uspoří suroviny, energie a sníží se emise skleníkových plynů," řekl Jan Vrba, jednatel společnosti Asekol.

Recyklace se jednoznačně vyplatí

Společnost Asekol patří mezi první v Evropě, který se podrobnou analýzu označovanou zkratkou LCA (Life Cycle Assessment) nechal připravit.

Cílem bylo zjistit, do jaké míry je zpětný odběr televizí a počítačových monitorů pro životní prostředí prospěšný a zda například není zapotřebí na rozmontování přístrojů příliš mnoho energie.

"Výsledná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech," řekla Marie Tiché ze společnosti MT Konzult, která analýzu vypracovala.

Jedna televize jako 22 kilometrů autem

Studie například zjistila, že recyklace jedné televize uspoří tolik energie, kolik spotřebuje žárovka za čtyři měsíce nepřetržitého svícení.

Kolik ušetří televize

  • Nebezpečné odpady: 163 kg
  • Ropa: 2,89 litrů
  • Uhlí: 4,38 kg
  • Skleníkové emise: 44 kg
  • Odpadní vody: 744 litrů
  • Elektřina: 162,39 kWh
  • Suroviny: 9,73 kg

Ušetří rovněž ropu, kterou by osobní automobil s průměrnou spotřebou spálil za 22 kilometrů jízdy nebo zabrání vzniku odpadní vody z deseti sprchování.

Uspořil se proud pro jeden kraj

Sběr a recyklace televizí a monitorů v Česku za pět let uspořil 298 276 megawatthodin proudu, což například odpovídá roční spotřebě domácností v Královéhradeckém kraji.

S 7690 tuny uhlí, které se recyklací uspořily, by parní lokomotiva pětkrát objela celou zeměkouli. Ušetřených téměř 1,5 milionů kubíků vody se rovná denní spotřebě obyvatel Brna. Snížením emisí skleníkových plynů o 79 722 tun odpovídá roční produkci 40 tisíc osobních aut.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy