Recese plní ordinace psychiatrů. Lidé trpí úzkostmi

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 4. 2009 23:06
Psychiatrům přibývá práce, na lidech se podepisuje finanční krize

Praha - Přišli o práci a nemohou najít jinou. Jsou proto podráždění, špatně spí a hádají se s partnerem.

Právě s takovými problémy se na české psychiatry obrací stále více lidí. Chodí sem ti, které už ekonomická krize přímo postihla, ale i tací, kteří mají "jen" strach z budoucnosti.

Pacienty s problémy kvůli krizi hlásí lékaři z celého Česka, nejvíce ale z oblastí postižených propouštěním.

Nejvíc deprese je tam, kde se propouští

"Všichni máme narvané ordinace, zhruba čtvrtina pacientů je postižených krizí," přiznal už na přelomu roku karlovarský psychiatr Jiří Bartoš.

"Každý, kdo pracuje v našem oboru, potvrdí, že se zvýšil podíl lidí, kteří vyhledávají pomoc v souvislosti se ztrátou zaměstnání, se zhoršenou životní úrovní rodiny nebo nucenými zhoršenými bytovými podmínkami," potvrdila také psychiatrička Eva De La Hozová ze Vsetína.

Oba mají ordinace v oblastech, kde lidé zažili několik vln propouštění. Například ve Vsetíně přišlo jen za první tři měsíce letošního roku o práci 3654 lidí. A míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 10,2 procenta.

Řada lidí v regionu se proto podle odborníků cítí pod obrovským tlakem.

Láhev alkoholu nebo půjčka

"Ztráta zaměstnání, ale i obavy ze ztráty zaměstnání jsou výraznými stresovými faktory," popisuje De La Hozová. Pokud se k tomu přidá některý z dalších problémů, byť i menších, může to podle ní vyústit až v poruchu. V ohrožení jsou přitom i lidé, kteří dřív nikdy žádné psychické problémy neměli.

"Trpí úzkostmi, obavami z budoucnosti a pocity beznaděje," přibližuje odbornice. Snižuje se jim sebevědomí, propadají pasivitě a rezignaci. "To se může negativně odrazit i na mezilidských vztazích. A to jak na pracovišti, tak v rodinách," dodává.

Řada lidí pak podle ní sahá po lahvi s alkoholem, nebo se uchyluje k hazardním hrám. Další klienti "řeší" svou obtížnou finanční situaci krátkozrace nevýhodnými půjčkami.

Ředitel psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Martin Holý proto lidem doporučuje znovu si uspořádat hodnotový žebříček. Především uvědomit si, co je pro ně v životě nejdůležitější. Lidé by se také neměli nechat převálcovat představou, že finanční krize všechny smete.

"Lidé by se měli zaměřit na jednotlivé problémy a řešit jeden po druhém. Rozdělit si všechno na menší kousky, se kterými si poradí," řekl Holý.

Pokud už se ocitnou bez práce, měli by lidé dodržovat běžný denní režim a pokračovat v koníčcích. Měli by se také snažit nebýt sami.

Psychiatři také doporučili lidem plánovat rodinný rozpočet tak, aby se v něm vždycky našla nějaká rezerva. "Ekonomové radí mít zhruba tři měsíční platy," uvedl Holý.

 

Právě se děje

Další zprávy