Recept ČSSD na zateplování: Místo rodin ať platí firmy

Pavel Baroch
5. 7. 2009 20:45
Stavebníci by si pak peníze brali z úspor za topení
Foto: MŽP

Praha - Sociální demokracie přišla sto dní před volbami s receptem, který by podle ní měl víc rozhýbat státní program Zelená úsporám na zateplování domů či výměnu starého kotle na uhlí za ekologické vytápění.

Strana chce po volbách prosadit nový model financování. Ponechala by státní dotace na část stavebních prací, zbytek by už ovšem neplatila rodina jako dosud, ale firma, která by je prováděla.

"Rodina by do toho nemusela dát ani korunu," řekl Aktuálně.cz stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek z ČSSD. Dodal, že firmy by své peníze získaly z úspor, které by po zateplení vznikly.

Domácnost by tedy platila dál stejně vysoké účty za teplo jako před zateplením, uspořené finance by dostával stavebník. Rodině by se účty snížily v okamžiku, kdy by se firmě její peníze vrátily.

Tato metoda financování se odborně nazývá Energy Performance Contracting a podle Petržílka lze tímto způsobem zateplit o 70 procent domů více.

Expertka varuje před zdražením

Současné vedení ministerstva životního prostředí se ovšem na tento plán dívá skepticky. "Nevěřím, že by to výrazně pomohlo," řekl na dotaz Aktuálně.cz přechodný ministr Ladislav Miko.

Stejný názor zastává Irena Plocková, která má program Zelená úsporám na starosti ve Státním fondu životního prostředí.

"Není to dobrá cesta," tvrdí Plocková. Vysvětlila, že tato metoda je vhodná u akcí, kde je návratnost tři až pět let, nikoli u zateplování, kde se investice vrátí za osm až deset let.

Podle Plockové navíc hrozí, že by stavební práce zdražily, pokud by si firmy musely brát "zateplovací" půjčky.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Proč máme někoho úvěrovat?

Stavební Sdružení Antonín Daněk se sídlem v Tvarožné u Brna se specializuje na výrobu a montáž oken a je v seznamu firem, které jsou akreditované v programu Zelená úsporám. Majitel firmy pokládá návrh ČSSD za nesmysl.

"Proč by měl nést náklady malý živnostník? Proč bych měl někomu půjčovat své peníze? Už tak jsme rádi, že vůbec přežíváme," řekl Aktuálně.cz majitel Antonín Daněk.

Obdobně hovoří i majitel krnovské stavební a obchodní firmy SF stav Aleš Fousek. "Je to úplně absurdní. Takový nesmysl, abychom někoho úvěrovali," poznamenal Fousek.

Podle ministerstva životního prostředí navíc hrozí, že by systém navrhovaný ČSSD vytlačil z programu Zelená úsporám malé firmy, protože by si nemohly dovolit stavební práce platit ze svého a pak roky čekat na jejich navrácení. "Pro ně to samozřejmě může být problém," potvrdil ministr Miko.

Foto: Aktuálně.cz

Zatím se přihlásilo 35 rodin

Aleš Fousek ze společnosti FS stav ovšem souhlasí s tím, že pravidla největšího ekologického programu pro domácnosti v historii jsou nastaveny příliš přísně, takže na dotace těžko někdo dosáhne.

Státní fond životního prostředí má jen letos k dispozici na 10 miliard korun, přičemž za první dva měsíce fungování programu se přihlásilo jen 35 rodin.

Podle Ireny Plockové ze státního fondu ovšem tato číslo zcela nevypovídá o zájmu domácností o ekologické peníze. Také proto, že každý zájemce musí připravit projekt, který zabere týdny.

"Od spuštění programu evidujeme 6561 telefonních a 6166 emailových dotazů. I nyní vyřídíme týden co týden v průměru 880 telefonních dotazů. Na webové stránky programu se přihlásí měsíčně kolem 120 tisíc zájemců o dotaci," konstatovala Plocková 22. června, dva měsíce po spuštění programu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy