Řebíček mění předpisy: Jezděte 160 a nepřekážejte

Domácí Domácí
30. 9. 2008 20:13
Ministr dopravy předložil novelu zákona
Řebíček: Rychlost nevadí, ale připoutejte se.
Řebíček: Rychlost nevadí, ale připoutejte se. | Foto: Ludvík Hradilek

* Mírné překročení pokud bude jen za pokutu * Celkový počet bodů se má zvýšit ze 12 na 18 * Řidičák na zkoušku novela nepovoluje

Praha - Den poté, co představil kampaň proti pirátům silnic za 150 milionů korun, zveřejnil ministr dopravy Aleš Řebíček plán razantně zvýšit nejvyšší povolenou rychlost na českých silnicích.

Hodlá také prosadit, aby zákon více toleroval řidiče, kteří ignorují rychlostní limity dané předpisy.

Česká televize dnes uvedla, že Řebíček předložil novelu silničního zákona, podle něhož by se mohlo v některých úsecích jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině.

Novela dále stanoví, že řidič, který překročí povolenou rychlost o jeden až pět kilometrů v hodině, dostane pouze pokutu a nepřijde o body. Za větší překročení rychlostního limitu se odečtou až dva body.

"Může se stát, že se člověk chvíli na tachometr nedívá a překročí rychlost neúmyslně. Proto tam je toleranční limit," vysvětlil v televizi mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Nenecháš se předjet, zaplatíš

Řebíček také chce tvrdě trestat řidiče, kteří budou rychlostně zdatným kolegům bránit v předjíždění. Tento čin by se stal podle novelizovaných pravidel přestupkem a policie by za něj mohla strhnout z řidičského konta až šest bodů - tedy třetinu nově stanoveného počtu bodů, které řidič musí ztratit, aby přišel o řidičský průkaz. Těch by mělo být místo dvanácti osmnáct.

Dva trestné body by pak mohla policie řidiči sebrat za to, když nedá světelné znamení, že odbočuje.

Trest by mohl přijít i při nedodržení bezpečné vzdálenosti. Tvrdší trest může čekat řidiče, pokud v obci nezastaví před přechodem pro chodce. Místo současných třech bodů by mohli přijít o čtyři, uvedla televize.

Za to, že nebudou pasažéři či řidič připoutáni, hrozí ztráta až tří bodů. Tentýž trest následuje, pokud v autě cestuje dítě bez autosedačky.

Na zkoušku nic nebude

Česká televize uvedla, že do novely se nepodařilo prosadit řidičský průkaz na zkoušku. Podle expertů na dopravu je to chyba.

"Statistiky hovoří o tom, že řidiči do čtyřiadvaceti let mají největší podíl na nehodovosti. Řidičák na zkoušku by byl na místě a mohl by snížit nehodovost," citovala televize jednoho z nich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy