Realisté navrhli na prezidenta zbrojaře Hynka. Jde o bezpečnost a v té se vyzná, vysvětlil Robejšek

ČTK Kateřina Chládková, ČTK
21. 8. 2017 11:04
Realisté představili vlastního kandidáta do prezidentské volby. Do boje o Pražský hrad vysílají šéfa Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka, strana to oznámila na pondělní tiskové konferenci. Zakladatel strany Petr Robejšek uvedl, že hlavním tématem budoucnosti je bezpečnost, proto Realisté vybrali člověka, který se v této oblasti dobře orientuje. Podporu pro kandidaturu chce Hynek získat u občanů, ale pokusí se také zajistit si nominaci oslovením poslanců a senátorů. "Chtěl bych být prezidentem hrdého a sebevědomého národa lidí, kteří se nebojí se vztyčenou hlavou říct svůj vlastní názor," uvedl Hynek. "Národní zájem pro mne vždy byl, je a bude na prvním místě," dodal.
Jiří Hynek a Petr Robejšek.
Jiří Hynek a Petr Robejšek. | Foto: Kateřina Chládková

Praha - Realisté Petra Robejška představili vlastního kandidáta na prezidenta. Je jím jeden ze zakladatelů strany a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Kandidáta uvedl šéf Realistů Petr Robejšek. Zároveň hned dopředu odpověděl na případnou otázku, proč nekandiduje on sám. "Funkci prezidenta vykonávat nechci. Vždy říkám, že svou roli vidím jako roli intelektuálního politického vůdce, myslitele, který má na politiku vliv, ale který politiku nechce provádět přímo, protože by jinak ztratil svou nezávislost," vysvětlil Robejšek.

Jiří Hynek absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2011 stojí v čele Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, zároveň je vedoucím české delegace v průmyslovém poradním orgánu NATO a členem Rady pro výzkum, aplikovaný vývoj a inovace ministerstva obrany.

Hlavním tématem Hynkovy kandidatury je podle jeho slov obrana a bezpečnost státu a posílení národní hrdosti. Kromě toho považuje za důležitou roli prezidenta diplomatickou podporu exportní ekonomiky, která tvoří velkou část hrubého domácího produktu České republiky. "Abychom mohli být v bezpečí, musíme být připraveni na vlastní obranu, ale zároveň ji musíme mít z čeho financovat," dodal Hynek s tím, že Česká republika zatím připravena není.

Svou kampaň chce Jiří Hynek vést nejen objížděním krajů, ale především přesvědčováním určitých komunit. "Dlouhodobě se angažuji v boji proti omezování práv občanů držet zbraně, toto omezování jde proti bezpečnosti naší země. Pravidla pro držení zbraní by měla být nastavena tak, jak jsou nyní. Dále se budu snažit přesvědčit vojáky, policisty, dobrovolné hasiče, lidi, kteří dělají něco navíc ve prospěch naší země, že jsem tím vhodným kandidátem," uvedl Hynek.

Přestože čas do prezidentských voleb se krátí a ostatní kandidáti mají velký náskok, věří Realisté, že Jiří Hynek má šanci stihnout nasbírat podpisy a prezidentem se stát. "Času je málo, to je pravda. O to intenzivněji ale musím pracovat. Myslím, že téma bezpečnosti je tak silné, že jej lidi musí pochopit," řekl Hynek. Dosažení hranice padesáti tisíc podpisů očekává na poslední chvíli. "Jestli to bude stejné, jako odevzdávání mé diplomky dva dny předem, tak myslím, že to bude hodně natěsno," uzavřel Hynek.

Jistou účast v lednové volbě mají zatím tři kandidáti. O víkendu oznámil dosažení padesátitisícové hranice Jiří Drahoš. Přidal se tak k Michalu Horáčkovi a současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy