Razie proti neonacistům zasáhla i přísun peněz

Markéta Chaloupská
21. 6. 2009 11:00
Policie minulý týden obvinila deset extremistů kvůli pořádání koncertů
Hrdinové dne. Málokdo z účastníků demonstrace chtěl ukázat policejním nebo televizním kamerám svoji tvář.
Hrdinové dne. Málokdo z účastníků demonstrace chtěl ukázat policejním nebo televizním kamerám svoji tvář. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Když policie minulý týden při nebývalém zátahu zatkla a pak obvinila deset extremistů, zasáhla krom jiného důležitou část jejich hnutí.    

Mezi zadrženými jsou i dva majitelé obchodů s oblečením, nášivkami a hudebními nosiči, které kupují neonacisté, a to je podle expertů sledujících tuto scénu důležitý bod - odtud se totiž berou peníze.    

"Část peněz dostává neonacistická scéna skutečně od majitelů obchodů, kteří prodávají oblečení oblíbené mezi neonacisty," potvrzuje Aktuálně.cz expert na krajní pravici, politolog Jan Charvát.

A aktivista Ondřej Cakl říká, že prodej oblečení a hudebních CD je pro pravicové extremisty vůbec největším zdrojem příjmů.

Podle něj mají pravicoví radikálové často spolu s obchodníky dohodu, že určité procento z prodeje půjde směrem dovnitř hnutí, kupříkladu na tisk propagačních materiálů.

Kolik peněz a jaké obchody peníze skutečně dávají, není přesně zjistitelné a lze ho jen odhadnout.

"Těch obchodů je zhruba dvacítka, ale nelze přesně říct, kolik jich dává peníze. Já osobně odhaduji, že jich je tak okolo pěti," míní Charvát.

A za jedno jsou s odborníky i někteří policisté. "V tomto smyslu by razie scénu bezpochyby zasáhnout měla, prodej oblečení je rozhodně největším zdrojem příjmů. Jak moc, ale neumím vzhledem k vyšetřování zatím říct," říká policejní expert, který nechtěl být jmenován.

Stranická disciplína

Co také extremistům pomáhá přežít, jsou podle odborníků "členské přípěvky" a jejich aktivita.

"Tohle je věc, kterou budou dělat pořád a nelze to žádným způsobem zarazit," uvedl Charvát s tím, že neonacisté jsou velice soudržní.

"Máme tady válečný stav," komentovali lidé z Přerova řádění neonacistů. V ulicích se ozýval, křik, rány dělobuchů, nad městem celý den kroužil policejní vrtulník.
"Máme tady válečný stav," komentovali lidé z Přerova řádění neonacistů. V ulicích se ozýval, křik, rány dělobuchů, nad městem celý den kroužil policejní vrtulník. | Foto: Petr Sznapka
  

"Oni do jisté míry působí trochu jako sekta. Přitahují k sobě ten typ lidí, který se nechá snadno manipulovat. Také míra vnitřní mobilizace je u neonacistů velmi vysoká, což jim umožňuje získávat peníze od svých příznivců téměř neomezeně."

Kolik peněz takto vyberou nelze spočítat, ale například autonomní nacionalisté nedávno zveřejnili, že nasbírali zhruba za pět dní okolo deseti tisíc korun. 

Štědří podnikatelé

Neonacisté také získávají peníze od štědrých podnikatelů, kteří s hnutím tajně sympatizují. Ti si však přejí zůstat za každou cenu v anonymitě, protože by je to mohlo poškodit při jejich profesní činnosti.

"Nikdo neví, kdo by to přesně měl být," říká Charvát.

Policisté mluví o tom, že čeští neonacisté jsou dotování hlavně od německých podnikatelů. "Ty peníze k nim jdou v rámci společného boje za bílou Evropu," říká jeden z policistů. Vzápětí dodává, že vystopovat tyto finanční toky je téměř nemožné.

Ještě před dvěma lety neonacisté "žili" z koncertů, postupně ale o tento zdroj přišli.

"Poslední dva roky je většina z koncertů spíše prodělečná, nakonec oni sami to neochotně přiznávají," potvrzuje expert.

Politické strany - bez peněz

Jiná situace panuje u ultranacionalistů, kam spadá například Národní strana nebo Dělnická strana.

Obě dvě extremistické partaje jsou v poslední době ve finanční tísni. Do nedávna si ještě docela dobře vedla Národní strana, a to zejména díky "obětavosti" svých sympatizantů. Spekuluje se o tom, že jedním takovým je například podnikatel Pavel Sedláček.

Nemalými částkami straně pomohl podnikatel Leoš Vacek, který ji jen loni na provoz daroval okolo šedesáti tisíc korun.

V současnosti je ale strana ve vážných dluzích, neboť dluží na různých pohledávkách přes milion korun.

Zrovna nejlépe na tom není ani Dělnická strana, která má velké politické ambice. Nicméně v posledních volbách - do Evropského parlamentu - propadla. Otazníky také stále zůstávají nad tím, jestli strana získá peníze za volby.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy