Dvojčata a brněnská korupce. Policie vtrhla i k bratrům náměstka primátorky Vaňkové

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
Aktualizováno 5. 10. 2022 20:04
Razie namířená proti skupině podezřívané Národní centrálou proti organizovanému zločinu z manipulací s brněnskými byty zasáhla i místostarostu Brna-střed Romana Kotěru a jeho bratra Kamila. Dvojčata jsou nevlastními bratry náměstka brněnské primátorky Roberta Kerndla.
Primátorka Brna Markéta Vaňková ve volebním štábu ODS. Vlevo ministr spravedlnosti Pavel Blažek, vpravo náměstek primátorky Robert Kerndl.
Primátorka Brna Markéta Vaňková ve volebním štábu ODS. Vlevo ministr spravedlnosti Pavel Blažek, vpravo náměstek primátorky Robert Kerndl. | Foto: ČTK

Policie v úterý ráno zasahovala u Otakara Bradáče, šéfa bytové komise Brno-střed a vlivného člena brněnské ODS, kterou vede ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle dvou zdrojů Aktuálně.cz a Hospodářských novin ale prováděla domovní prohlídku také u bratrů Kotěrových. 

Také ty označil někdejší spolupracovník předních jihomoravských občanských demokratů Pavel Hubálek za členy korupční skupiny. Před třemi lety policii vypověděl, že na radnici pomáhali manipulovat s přidělováním městských bytů. Stejně jako jejich nevlastní bratr Robert Kerndl, náměstek brněnské primátorky. Všichni tři to popírají. 

Jestli jsou mezi osmi zadrženými, není jasné. Kamil Kotěra má od úterý vypnutý telefon, jeho bratr Roman telefon nezvedá. Podle informací České televize jsou nicméně mezi zadrženými kromě Otakara Bradáče, zastupitele hnutí ANO v Brně-Černovicích Radima Suchánka a jednatele brněnské realitní kanceláře PJ Reality Zdeňka Červinky, o nichž už dříve informovaly redakce HN a Aktuálně.cz, také Červinkova společnice Eva Vágnerová a dále bez uvedení profese Kateřina Pospíšilová, Jiří Povolný, Ludvík Kraus a Marek Horvath.

Roman Kotěra má jako místostarosta městské části Brno-střed na starosti nebytové prostory, ekonomiku a finance. V letošních komunálních volbách křeslo zastupitele obhájil. Brněnská ODS, které šéfuje Kerndl, ho dala na třetí místo kandidátní listiny. 

Jeho bratr Kamil před rokem 2014 dělal v Brně-střed šéfa správy nemovitostí, která měla mimo jiné na starosti městské byty. Policejní vyšetřování se týká tohoto i následujícího volebního období. 

Oba bratři navíc patří mezi sponzory občanských demokratů.

Hubálek před třemi lety vypověděl, že mu Roman Kotěra ukazoval dopředu seznamy volných bytů a označil ty, které se budou v brzké době privatizovat. A že mu jeho bratr Kamil předával klíče. "Lidé tak mohli vidět byt ještě před zveřejněním na úřední desce a ještě před jejich registrací. Bylo to i z toho důvodu, že Roman chtěl peníze ještě předtím, než se začne řešit registrace," řekl.

Podle svých slov Hubálek Romanu Kotěrovi vždy oznámil jméno toho, kdo má byt získat. "Roman mi pak na další schůzce sdělil částku, kolik za konkrétní byt požaduje. Peníze jsme si vždy museli předat před zasedáním bytové komise," vysvětloval. Převod nakonec schvalovala rada.

Přes 1,5 milionu a byty v historickém domě

Bratry Kotěrovy a Kerndla nespojují jen příbuzenské vztahy, ale i obchodní. Kamil Kotěra daroval Kerndlovi v roce 2017 pozemky. Oba mají také byty v jednom z domů v ulici Veveří. 

Roman Kotěra podle Hubálka figuroval i v zařizování dvou městských bytů o celkové rozloze 300 metrů čtverečních brněnské primátorce Markétě Vaňkové (ODS). Ta je chtěla zrekonstruovat a propojit, což na nahrávce, kterou mají HN a Aktuálně.cz k dispozici, potvrdil přímo architekt projektu. Nakonec to ale neklaplo.

"Robert Kerndl mi tenkrát sdělil, že Vaňková se dostala do finančních problémů a že by bylo dobré najít nového zájemce," vypověděl Hubálek. Dodal, že Vaňkové vyplatil 1,2 milionu korun a Romanu Kotěrovi půl milionu. Primátorka i Kotěra to popřeli. 

Ze záznamů radnice Brna-střed reportéři zjistili, že byty do pronájmu získal Vaňkové švagr a jeho přítelkyně. "Je to už dlouho, přesně si nepamatuji. Se švagrovou jsme to ale neřešili," řekl před časem redaktorům Ondřej Vaněk.

Dle magistrátních pravidel přitom platilo, že nájemníci by měli v následné privatizaci přednostní právo si byt výhodně koupit. Za zlomek tržní ceny.

Reportéři získali i výsledný projekt, který pro historický brněnský dům vypracoval architekt Robert Ševčík v roce 2013. Ačkoliv měl byty pronajaté Vaněk se svou přítelkyní, poslal architekt dokumenty přímo Hubálkovi. 

Příbuzní Vaňkové byty přepsali na přítelkyni Hubálka

Za příbuzného primátorky komunikoval Hubálek i s radnicí Brna-střed. Měl také k dispozici korespondenci, kterou úředníci Vaňkovi posílali. Primátorka v minulosti Hubálka označovala za podvodníka a lháře. 

V dubnu 2014 se Vaněk s přítelkyní pronajatých bytů vzdali. Podle pátrání reportérů požádali, aby je radnice přepsala na Tomáše Janošku a jeho družku, tedy bratra Hubálkovy bývalé přítelkyně.

Hubálek vypověděl i to, že organizovaná skupina využívala nastrčených nájemců, aby si smlouvy udržela a později mohla byty privatizovat. Skupinu podle něj vedl současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ten cokoliv nelegálního opakovaně popírá. K současné razii říká, že se netýká jeho, primátorky Vaňkové ani náměstka Kerndla. 

Bradáč, Kerndl a Blažek - byznys přátel z vysoké školy

  • Robert Kerndl a Otakar Bradáč se s Pavlem Blažkem znají z brněnských práv. Na přelomu tisíciletí také oba dělali Blažkovi advokátní koncipienty. 
  • Bradáč se svým známým Kerndlem podle Hubálkovy výpovědi privatizoval bytový dům v ulici Veveří, následně ho pronajímali. 
  • V katastru nemovitostí se reportérům podařilo ověřit, že část zmíněného domu v roce 2003 od Brna koupila společnost KB Plus, kterou v té době ovládali právě Kerndl s Bradáčem, tehdy už oba zastupitelé Brna-střed.
  • Zbytek zprivatizovala žena, která o měsíc později svůj podíl přeprodala, a to pouze o sto tisíc dráže, než ho sama koupila. Dům skončil u akciové společnosti Slide. V té době nebylo možné zjistit, kdo ji vlastní. Byla totiž napsaná na anglickou schránkovou firmu.
  • Dříve reportérům Blažek s Kerndlem potvrdili, že jsou skutečnými majiteli firmy Slide oni. Doložitelné je to minimálně od roku 2006. I předtím vlastnili firmu a s ní i dům subjekty blízké Blažkovi.
  • Valné hromadě Slide podle zápisů předsedala nynější brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), další Blažkova bývalá koncipientka. Podle Blažka však k žádným nelegálním machinacím nedocházelo. "Nikdy jsem nic nezprivatizoval a ani s městským majetkem neobchodoval," odpověděl už dříve Hospodářským novinám.
  • V uplynulém volebním období se pokoušeli Kerndl s Blažkem využít mezer v zákonech a nechat památkově chráněný dům zbourat. Na jeho místě měl postavit developer nový projekt. Ustoupili až po kritice veřejnosti. Informoval o tom Deník N.
  • Policisté také při předchozích raziích na radnici Brno-střed zabavili dokumenty k privatizaci domu v Hrnčířské ulici, který dnes spoluvlastní bytové družstvo, jemuž předsedá Bradáč.
  • Hubálek uvedl, že tento dům si Bradáč privatizoval přímo pro sebe. I v tomto případě se ale Bradáč hájí, že přímo od města nic nekoupil a podíl se k němu dostal až později. "Nikdy jsem nic neprivatizoval. V tomto domě se na mě převedl členský podíl. Vše zcela legálně," uvedl už dříve Bradáč. Hubálka označil za člověka, který se pomátl. Družstvo s ním dnes sdílí i někdejší zaměstnankyně Správy nemovitostí radnice Brno-střed v éře Bradáče.  
 

Právě se děje

Další zprávy