Rathův soudce už sepsal rozsudek. Zatím nad manželi Kottovými, exhejtman si ještě počká

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2015 10:37
Šest měsíců bez dvou dnů trvalo, než soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský sepsal verdikt nad první částí odsouzených v kauze Rath - manželi Kottovými a sedmi manažery stavebních a zdravotnických firem, které v dubnu poslal do vězení za korupci. Ti nyní mají osm dní na odvolání. Sám Rath by se měl písemného verdiktu dočkat na přelomu října a listopadu.
Petr a Kateřina Kottovi
Petr a Kateřina Kottovi | Foto: ČTK

Praha - Soudce Robert Pacovský po šesti měsících sepsal verdikt nad první skupinou odsouzených v korupční kauze Davida Ratha. "Písemný rozsudek byl v pondělí rozeslán poštou," potvrdila mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová. Ta dlouhou dobu na sepsání odůvodnila složitostí celého případu. Písemné odůvodnění verdiktu, který padl počátkem dubna, má více než 200 stran.

Sám Rath se verdiktu dočká až zhruba za měsíc. "Mohl by být sepsán koncem října," uvedla Steinerová. Obžalobu Davida Ratha a Lucie Novanské totiž soud počátkem roku kvůli jejich častým omluvám vyloučil do samostatného projednávání a verdikt padl až koncem července.

Prvních devět odsouzených v kauze v čele s manželi Kateřinou a Petrem Kottovými má nyní podle zákona osm dní od doručení, aby podali odvolání. „Soudce může, když o to požádají, tu lhůtu prodloužit,“ podotkla Steinerová. Odvolání musí podat ke Krajskému soudu v Praze, který je odsoudil, a ten pak celý spis s jejich odvoláními přepošle Vrchnímu soudu v Praze. „Mělo by to být do konce roku,“ dodala.

Jejich případné odvolání bude na vrchním soudu řešit jeden ze čtveřice Hana Kárová, Radek Hartmann, Miroslav Pavrovský a Pavel Zelenka. Ti se – jak vyplývá z rozvrhu práce soudu - specializují na závažné hospodářské delikty.

"Máme čtyři hospodářské senáty a jim se případy rozdělují stále dokola podle toho, na který přijde řada," potvrdil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Je přitom pravděpodobné, že se vrchní soud pokusí obě větve případu znovu spojit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy