Rathův soudce už sepsal rozsudek. Zatím nad manželi Kottovými, exhejtman si ještě počká

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2015 10:37
Šest měsíců bez dvou dnů trvalo, než soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský sepsal verdikt nad první částí odsouzených v kauze Rath - manželi Kottovými a sedmi manažery stavebních a zdravotnických firem, které v dubnu poslal do vězení za korupci. Ti nyní mají osm dní na odvolání. Sám Rath by se měl písemného verdiktu dočkat na přelomu října a listopadu.
Petr a Kateřina Kottovi
Petr a Kateřina Kottovi | Foto: ČTK

Praha - Soudce Robert Pacovský po šesti měsících sepsal verdikt nad první skupinou odsouzených v korupční kauze Davida Ratha. "Písemný rozsudek byl v pondělí rozeslán poštou," potvrdila mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová. Ta dlouhou dobu na sepsání odůvodnila složitostí celého případu. Písemné odůvodnění verdiktu, který padl počátkem dubna, má více než 200 stran.

Sám Rath se verdiktu dočká až zhruba za měsíc. "Mohl by být sepsán koncem října," uvedla Steinerová. Obžalobu Davida Ratha a Lucie Novanské totiž soud počátkem roku kvůli jejich častým omluvám vyloučil do samostatného projednávání a verdikt padl až koncem července.

Prvních devět odsouzených v kauze v čele s manželi Kateřinou a Petrem Kottovými má nyní podle zákona osm dní od doručení, aby podali odvolání. „Soudce může, když o to požádají, tu lhůtu prodloužit,“ podotkla Steinerová. Odvolání musí podat ke Krajskému soudu v Praze, který je odsoudil, a ten pak celý spis s jejich odvoláními přepošle Vrchnímu soudu v Praze. „Mělo by to být do konce roku,“ dodala.

Jejich případné odvolání bude na vrchním soudu řešit jeden ze čtveřice Hana Kárová, Radek Hartmann, Miroslav Pavrovský a Pavel Zelenka. Ti se – jak vyplývá z rozvrhu práce soudu - specializují na závažné hospodářské delikty.

"Máme čtyři hospodářské senáty a jim se případy rozdělují stále dokola podle toho, na který přijde řada," potvrdil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Je přitom pravděpodobné, že se vrchní soud pokusí obě větve případu znovu spojit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy