Rathův soudce už sepsal rozsudek. Zatím nad manželi Kottovými, exhejtman si ještě počká

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2015 10:37
Šest měsíců bez dvou dnů trvalo, než soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský sepsal verdikt nad první částí odsouzených v kauze Rath - manželi Kottovými a sedmi manažery stavebních a zdravotnických firem, které v dubnu poslal do vězení za korupci. Ti nyní mají osm dní na odvolání. Sám Rath by se měl písemného verdiktu dočkat na přelomu října a listopadu.
Petr a Kateřina Kottovi
Petr a Kateřina Kottovi | Foto: ČTK

Praha - Soudce Robert Pacovský po šesti měsících sepsal verdikt nad první skupinou odsouzených v korupční kauze Davida Ratha. "Písemný rozsudek byl v pondělí rozeslán poštou," potvrdila mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová. Ta dlouhou dobu na sepsání odůvodnila složitostí celého případu. Písemné odůvodnění verdiktu, který padl počátkem dubna, má více než 200 stran.

Sám Rath se verdiktu dočká až zhruba za měsíc. "Mohl by být sepsán koncem října," uvedla Steinerová. Obžalobu Davida Ratha a Lucie Novanské totiž soud počátkem roku kvůli jejich častým omluvám vyloučil do samostatného projednávání a verdikt padl až koncem července.

Prvních devět odsouzených v kauze v čele s manželi Kateřinou a Petrem Kottovými má nyní podle zákona osm dní od doručení, aby podali odvolání. „Soudce může, když o to požádají, tu lhůtu prodloužit,“ podotkla Steinerová. Odvolání musí podat ke Krajskému soudu v Praze, který je odsoudil, a ten pak celý spis s jejich odvoláními přepošle Vrchnímu soudu v Praze. „Mělo by to být do konce roku,“ dodala.

Jejich případné odvolání bude na vrchním soudu řešit jeden ze čtveřice Hana Kárová, Radek Hartmann, Miroslav Pavrovský a Pavel Zelenka. Ti se – jak vyplývá z rozvrhu práce soudu - specializují na závažné hospodářské delikty.

"Máme čtyři hospodářské senáty a jim se případy rozdělují stále dokola podle toho, na který přijde řada," potvrdil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Je přitom pravděpodobné, že se vrchní soud pokusí obě větve případu znovu spojit.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy