Rathův soudce už sepsal rozsudek. Zatím nad manželi Kottovými, exhejtman si ještě počká

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2015 10:37
Šest měsíců bez dvou dnů trvalo, než soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský sepsal verdikt nad první částí odsouzených v kauze Rath - manželi Kottovými a sedmi manažery stavebních a zdravotnických firem, které v dubnu poslal do vězení za korupci. Ti nyní mají osm dní na odvolání. Sám Rath by se měl písemného verdiktu dočkat na přelomu října a listopadu.
Petr a Kateřina Kottovi
Petr a Kateřina Kottovi | Foto: ČTK

Praha - Soudce Robert Pacovský po šesti měsících sepsal verdikt nad první skupinou odsouzených v korupční kauze Davida Ratha. "Písemný rozsudek byl v pondělí rozeslán poštou," potvrdila mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová. Ta dlouhou dobu na sepsání odůvodnila složitostí celého případu. Písemné odůvodnění verdiktu, který padl počátkem dubna, má více než 200 stran.

Sám Rath se verdiktu dočká až zhruba za měsíc. "Mohl by být sepsán koncem října," uvedla Steinerová. Obžalobu Davida Ratha a Lucie Novanské totiž soud počátkem roku kvůli jejich častým omluvám vyloučil do samostatného projednávání a verdikt padl až koncem července.

Prvních devět odsouzených v kauze v čele s manželi Kateřinou a Petrem Kottovými má nyní podle zákona osm dní od doručení, aby podali odvolání. „Soudce může, když o to požádají, tu lhůtu prodloužit,“ podotkla Steinerová. Odvolání musí podat ke Krajskému soudu v Praze, který je odsoudil, a ten pak celý spis s jejich odvoláními přepošle Vrchnímu soudu v Praze. „Mělo by to být do konce roku,“ dodala.

Jejich případné odvolání bude na vrchním soudu řešit jeden ze čtveřice Hana Kárová, Radek Hartmann, Miroslav Pavrovský a Pavel Zelenka. Ti se – jak vyplývá z rozvrhu práce soudu - specializují na závažné hospodářské delikty.

"Máme čtyři hospodářské senáty a jim se případy rozdělují stále dokola podle toho, na který přijde řada," potvrdil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Je přitom pravděpodobné, že se vrchní soud pokusí obě větve případu znovu spojit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy