Rathovi je trnem v oku. Nemocnici nikoli

ph, čtk, dom
13. 2. 2007 12:26
Praha - Systém internetových zdravotních knížek, který vyvolal soudní pře mezi politiky i vyšetřování úřadů, si získal první velkou nemocnici.

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) se jako první fakultní zařízení v metropoli zapojila do projektu známého pod zkratkou IZIP.

Ředitel nemocnice Jan Bříza si od toho slibuje zlepšení péče o nemocné a také úspory. Z knížky získá ošetřující lékař okamžitě přehled o pacientově zdravotním stavu, tedy i výsledcích vyšetření z jiných zařízení.

Ze dvou milionů pacientů v nemocničním registru VFN má internetovou zdravotní knížku téměř 76 tisíc lidí.

IZIP na svých internetových stránkách uvádí, že v lednu dosáhl hranice jednoho milionu lidí, kteří se do systému zapojili.

Podezřelý projekt u soudu

V Česku však IZIP dosud vyvolával nejen debaty odborníků, ale také ostré kontroverze mezi politiky ODS a ČSSD.

Europoslanec za ODS Milan Cabrnoch.
Europoslanec za ODS Milan Cabrnoch. | Foto: Archiv EP

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se dosud zabývá tím, že Všeobecná zdravotní pojišťovna zvolila projekt bez řádného výběrového řízení.

Sociálnědemokratičtí politici vyslovovali podezření, zda prostřednictvím IZIP neunikaly peníze pojištěnců VZP na konta členů ODS, kteří jsou s projektem spojeni.

Spor mezi exministrem zdravotnictví Davidem Rathem a jedním ze zakladatelů projektu IZIP, europoslancem ODS Milanem Cabrnochem, dokonce musel rozhodovat soud. Rath byl za výroky o penězích VZP plynoucích do soukromé Cabrnochovy firmy odsouzen k pokutě 50 tisíc korun.

IZIP spolu s Cabrnochem založil i další europoslanec ODS Miroslav Ouzký.

Tajné informace o zdraví

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml je přesvědčen, že IZIP porušuje zákon, když shromažďuje data ze zdravotní dokumentace občanů.

"Podle zákona o zdraví lidu jsou k tomu oprávněna jen zdravotnická zařízení," upozorňuje Dryml. Ve svých stanovách se sice společnost IZIP zavazuje, že její pracovníci nebudou mít přístup k datům o zdravotním stavu a systém je umožní prohlédnout jen lékařům, Dryml však o takových slibech pochybuje. "Svá data bych jim nesvěřil," říká. 

Bývalého náměstka překvapuje, že vznik IZIPu neprošetřila protikorupční policie. O financování společnosti rozhodla ředitelka VZP Jiřina Musílková bez výběrového řízení, přitom IZIP založili poslanci zdravotního výboru sněmovny, kterým byla ředitelka odpovědná.

Úřad pro ochranu osobních údajů nechce případ společnosti komentovat. "V současné době provádí úřad v dané věci kontrolu. Do chvíle než kontrolní šetření skončí, nelze poskytovat žádné další informace," říká Jan Folda ÚOOÚ. Podle Foldy v každém případě platí obecné pravidlo, že IZIP může používat osobní data občanů jen podle smlouvy, kterou s nimi uzavřel. "Kdyby někdo měl jakoukoli pochybnost, že jeho údaje byly použity či zneužity v rozporu se smlouvou, může se na nás obrátit s žádostí o prošetření," doplnil Jan Folda.

První velké sousto

Všeobecná fakultní nemocnice je první mezi skutečně velkými nemocnicemi, která do systému IZIP vstupuje naplno. Hospitalizuje ročně milion lidí a provede desítky milionů ambulantních vyšetření.

Infobox

FAKTA O IZIP

  • Projekt internetových zdravotních knížek byl odstartován v roce 2001. Elektronická dokumentace však začala vznikat až v roce 2004. V první fázi se do ní zapojili jen klienti VZP, která doposud do programu vložila přes 303 milionů korun.
  • Elektronické zdravotní knížky využívá už přes milion pacientů. Studie pro Evropskou komisi prokázaly, že peníze do projektu vložené se již vrátily.
  • V internetových knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, jimž to pacient dovolí.

"Očekávám přínos hlavně pro pacienty. U nemocného, který přichází k lékaři pravidelně, je historie nemoci dostatečně známa. Jiné je to při ošetření jednorázovém, kdy se lékař dostane rychle k informacím, které si pacient ne vždy musí přesně pamatovat," vysvětlil ředitel.

Nemocnice chce pacienty upozornit, že je možné do systému vstoupit. "Informace o tom vyvěsíme na oddělení, nebo v ordinaci u lékaře. Pacienti se dočtou, že lékař má na IZIP připojení a že může službu zprostředkovat. Nabídnout jim to mohou i sami lékaři," vysvětluje mluvčí Petra Pekařová.

Projekt nejprve ověřili lékaři na druhé interní klinice, v hematologické ambulanci a nemocniční lékárně. Postupně se rozšiřuje do celé nemocnice.

Už nejen pro pojištěnce VZP

Výkonný ředitel IZIP Tomáš Mládek připomněl, že doposud mohli mít internetovou zdravotní knížku jen pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny. Společnost nyní jedná s osmi zaměstnaneckými pojišťovnami o vstupu do projektu. To znamená, že by své zdravotní údaje na internetu mohl mít časem každý, kdo o to bude mít zájem.

"V tuto chvíli je v projektu 5322 zdravotnických zařízení, 8635 lékařů a 1 001 764 registrovaných klientů. V knížkách je celkem šest milionů zdravotních zápisů," upřesnil Mládek.

EU projekt ocenila

Z pražských nemocnic jsou v projektu Nemocnice Na Františku, Rehabilitační klinika Malvazinky a Ústav klinické a experimentální hematologie. Další o tom podle Mládka uvažují.

IZIP získal řadu mezinárodních ocenění a stal se referenčním projektem EU. Podle odhadu by českému zdravotnictví měl v příštím roce ušetřit dvě miliardy korun, tedy jedno procento peněz, které jdou na péči. Podle propočtů společnosti by časem měl šetřit až sedm procent financí plynoucích do zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy