Rathova muže Filipa Bušinu soud očistil. Budu dál přednášet na univerzitách, říká

Marek Pokorný Marek Pokorný
12. 11. 2015 19:30
Po šesti letech od zatčení soud očistil bývalého spolupracovníka Davida Ratha Filipa Bušinu, kterému hrozilo až desetileté vězení za stomilionové daňové úniky. Soud řekl, že jeho vina nebyla jednoznačně prokázána. Bušina podíl na únicích, za které ale soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský poslal do vězení několik jeho dřívějších partnerů, odmítal, stejně jako to, že padělal své maturitní vysvědčení.
Filip Bušina
Filip Bušina | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Soudce Robert Pacovský v odůvodnění dnešního verdiktu uvedl, že bohužel nemohl použít odposlechy, protože byly špatně povoleny. A radši si je ani neposlechl, aby jej neovlivnily. Jinak by zřejmě vynesl jiný verdikt. Myslíte, že vám to pomohlo?

Filip Bušina: Žádný z těch odposlechů, o kterých se mluvilo, se netýkal odposlechů mojí osoby.

Ale někdo si může říct, že jste vyvázl bez trestu díky tomu, že se nemohly využít.

Já se nedomnívám, že z těch odposlechů vyplývala moje vina. Možná z nich může vyplývat vina pro někoho jiného, ale pro mě určitě ne. Proto jsem z nich neměl a nemám obavy.

Tedy byste byl rád, kdyby zazněly?

Jistě, nevzbuzovalo by to dohady, že mi to pomohlo, abych nebyl odsouzen.

Soud řekl, že se ten skutek stal, ale u vás není prokázán podíl. Jsou podle něj okolnosti nasvědčující, že jste se na těch činech podíleli, ale není dostatečná míra jistoty. Že jste se s odsouzenými scházel, ale že nezná obsah schůzek…  

Ano, znali jsme se, scházeli jsme se – to jsem nikdy nepopíral. Ale proto, že měli od nás v Rytířské ulici pronajatý prostor.

Byl jste také stíhán za to, že jste se prokazoval falešným maturitním vysvědčením. Podle soudu se to skutečně stalo, ale už to je promlčeno.

Maturitu jsem dělal pod klubem, za který jsem před patnácti lety boxoval. Zajišťoval mi to vedoucí klubu, dojížděl jsem do té školy. Že to vysvědčení bylo falešné, to jsem se dozvěděl po jedenácti letech. Od té doby jsem vystudoval dva bakaláře, jednoho magistra, mám dva doktoráty a nyní jsem docentem. Takže mi to přijde úsměvné.

Státní zástupkyně si sice ponechala lhůtu na odvolání, ale na chodbě už řekla, že se nejspíš odvolá. Takže budete muset k soudu asi znovu.

Myslím, že jí nic jiného než odvolání nezbývá. Když už to trvá šest a půl roku.

Sledujete ještě politiku a třeba případ Davida Ratha, pro kterého jste tehdy pracoval?

Vůbec. V současné době se orientuji na jiné země, a co se týče České republiky, se vůbec o nic nezajímám.

Opravdu vás jeho případ ani trochu nezajímá? Určitě byste nebyl tak sledovaný, kdyby vás David Rath před lety nepřivedl na kraj a neudělal vás investičním náměstkem nemocnic. A nyní vás paralelně soudil stejný soudce – Robert Pacovský. Jen s rozdílem, že Ratha poslal do vězení na osm a půl roku.

Co se týče pana doktora Ratha, tak mi ho je lidsky líto, nicméně jsme se neviděli minimálně čtyři roky, on si jde svým životem a já svým.

V jakém vztahu jste s bývalými firmami a společníky, jako je David Belous, který spolu s vámi stál před soudem?

Vůbec v žádném, firmy nemám od doby, kdy jsem šel jako náměstek k Rathovi, a v současné chvíli se orientuji na východ a další země.

Co tedy nyní budete dělat?

Přednáším na dvou univerzitách, Moskevské státní technologické univerzitě a Vysoké škole ekonomické, především controlling a personální management. Tím, že tento rozsudek dopadl dobře, tak začnu pracovat pro zahraniční subjekty na území Ruské federace a jiných států a budu cestovat. Jsem před podpisem smlouvy s jedním zahraničním koncernem. Ta nabídka byla podmíněna tím, jak dopadne rozsudek tohoto soudu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy