Rathova muže Filipa Bušinu soud očistil. Budu dál přednášet na univerzitách, říká

Marek Pokorný Marek Pokorný
12. 11. 2015 19:30
Po šesti letech od zatčení soud očistil bývalého spolupracovníka Davida Ratha Filipa Bušinu, kterému hrozilo až desetileté vězení za stomilionové daňové úniky. Soud řekl, že jeho vina nebyla jednoznačně prokázána. Bušina podíl na únicích, za které ale soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský poslal do vězení několik jeho dřívějších partnerů, odmítal, stejně jako to, že padělal své maturitní vysvědčení.
Filip Bušina
Filip Bušina | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Soudce Robert Pacovský v odůvodnění dnešního verdiktu uvedl, že bohužel nemohl použít odposlechy, protože byly špatně povoleny. A radši si je ani neposlechl, aby jej neovlivnily. Jinak by zřejmě vynesl jiný verdikt. Myslíte, že vám to pomohlo?

Filip Bušina: Žádný z těch odposlechů, o kterých se mluvilo, se netýkal odposlechů mojí osoby.

Ale někdo si může říct, že jste vyvázl bez trestu díky tomu, že se nemohly využít.

Já se nedomnívám, že z těch odposlechů vyplývala moje vina. Možná z nich může vyplývat vina pro někoho jiného, ale pro mě určitě ne. Proto jsem z nich neměl a nemám obavy.

Tedy byste byl rád, kdyby zazněly?

Jistě, nevzbuzovalo by to dohady, že mi to pomohlo, abych nebyl odsouzen.

Soud řekl, že se ten skutek stal, ale u vás není prokázán podíl. Jsou podle něj okolnosti nasvědčující, že jste se na těch činech podíleli, ale není dostatečná míra jistoty. Že jste se s odsouzenými scházel, ale že nezná obsah schůzek…  

Ano, znali jsme se, scházeli jsme se – to jsem nikdy nepopíral. Ale proto, že měli od nás v Rytířské ulici pronajatý prostor.

Byl jste také stíhán za to, že jste se prokazoval falešným maturitním vysvědčením. Podle soudu se to skutečně stalo, ale už to je promlčeno.

Maturitu jsem dělal pod klubem, za který jsem před patnácti lety boxoval. Zajišťoval mi to vedoucí klubu, dojížděl jsem do té školy. Že to vysvědčení bylo falešné, to jsem se dozvěděl po jedenácti letech. Od té doby jsem vystudoval dva bakaláře, jednoho magistra, mám dva doktoráty a nyní jsem docentem. Takže mi to přijde úsměvné.

Státní zástupkyně si sice ponechala lhůtu na odvolání, ale na chodbě už řekla, že se nejspíš odvolá. Takže budete muset k soudu asi znovu.

Myslím, že jí nic jiného než odvolání nezbývá. Když už to trvá šest a půl roku.

Sledujete ještě politiku a třeba případ Davida Ratha, pro kterého jste tehdy pracoval?

Vůbec. V současné době se orientuji na jiné země, a co se týče České republiky, se vůbec o nic nezajímám.

Opravdu vás jeho případ ani trochu nezajímá? Určitě byste nebyl tak sledovaný, kdyby vás David Rath před lety nepřivedl na kraj a neudělal vás investičním náměstkem nemocnic. A nyní vás paralelně soudil stejný soudce – Robert Pacovský. Jen s rozdílem, že Ratha poslal do vězení na osm a půl roku.

Co se týče pana doktora Ratha, tak mi ho je lidsky líto, nicméně jsme se neviděli minimálně čtyři roky, on si jde svým životem a já svým.

V jakém vztahu jste s bývalými firmami a společníky, jako je David Belous, který spolu s vámi stál před soudem?

Vůbec v žádném, firmy nemám od doby, kdy jsem šel jako náměstek k Rathovi, a v současné chvíli se orientuji na východ a další země.

Co tedy nyní budete dělat?

Přednáším na dvou univerzitách, Moskevské státní technologické univerzitě a Vysoké škole ekonomické, především controlling a personální management. Tím, že tento rozsudek dopadl dobře, tak začnu pracovat pro zahraniční subjekty na území Ruské federace a jiných států a budu cestovat. Jsem před podpisem smlouvy s jedním zahraničním koncernem. Ta nabídka byla podmíněna tím, jak dopadne rozsudek tohoto soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vláda nakoupí od Izraele protiletadlový komplet za 14 miliard

Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael.

Nákup minulé pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

"Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru," uvedl Metnar.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. "Prvotní indikativní izraelskou nabídku se nám během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Je naopak jasné, že muselo dojít k navýšení oproti předpokládané hodnotě vycházející z průzkumů trhu v roce 2016," uvedl Lubor Koudelka, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy