Rath vypovídal u soudu 14 hodin, braní úplatků i podplácení exhejtman popřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2019 13:50
U Krajského soudu v Praze v pátek skončil výslech bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy. Rath vypovídal tři dny, mluvil zhruba 14 hodin. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý výpověďmi zástupců stíhaných firem. Rath i další obžalovaní braní úplatků a podplácení v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek ve Středočeském kraji popírají.
David Rath.
David Rath. | Foto: Aktuálně.cz

Rath v pátek odpovídal na otázky státního zástupce Jiřího Pražáka i jednotlivých obhájců. Dotazy žalobce se týkaly například ovládací smlouvy mezi Krajskou nemocnicí Středočeského kraje a dalšími oblastními nemocnicemi nebo fungování Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, kterému Rath předsedal. Žalobce se také ptal na role dalších obžalovaných, bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové (dříve Pancové) a jejího manžela Petra Kotta.

Na Pražákův dotaz, zda někdy převzal od Kottových finanční prostředky na financování politické strany, Rath odpověděl, že od nich nikdy nepřevzal peníze, o kterých by věděl, že souvisejí s jakoukoli veřejnou zakázkou nebo výkonem jeho funkce. Stejně odpověděl i na dotaz, zda někdy od Kottových převzal peníze v řádech milionů korun. Při projednávání první větve kauzy Rath soudu řekl, že pokud odposlechy pořízené policií zachytily debatu o penězích, nešlo o úplatky, ale o peníze pro ČSSD.

Obhájce někdejšího politika Adam Černý se ptal, zda zakázky, jež jsou předmětem obžaloby, někdy řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rath odpověděl, že o žádných stížnostech neví. Úřad se podle Černého vším zabýval ex post s výsledkem, že je všechno v pořádku. "Zde jsou šetřeny zakázky, které byly z pohledu zákona o zadávání veřejných zakázek naprosto v pořádku, ani úřad nezjistil žádné pochybení," řekl novinářům po skončení jednání Černý.

Černého i Ratha také překvapilo, že se Pražák zajímal o to, jakým způsobem byla financována ČSSD. "Toto mě překvapilo, protože doposud státní zastupitelství tato fakta ignorovalo," řekl po jednání Rath.

Rathovi hrozí 12 let za mřížemi

Obžaloba klade bývalému politikovi za vinu, že si na přelomu let 2011 a 2012 spolu s Kottovými domlouvali úplatky za zmanipulování výběrových řízení na stamilionové veřejné zakázky středočeských nemocnic a záchranné služby. Chtěli údajně přes 60 milionů korun, dostali však pouze 3,34 milionu, protože je zadržela policie. Spolu s trojicí čelí obžalobě dalších šest lidí, trestní stíhání se týká i osmi firem. Jejich zástupci by se měli ke slovu dostat v úterý.

Rathovi hrozí v takzvané druhé větvi korupční kauzy až dvanáctileté vězení. V předchozích dnech hovořil o politických tlacích, které údajně provázejí jeho případ, navrhl vyslechnout například prezidenta Miloše Zemana nebo bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Obžalobu označil za nekonkrétní, podle něj žádné důkazy o ovlivňování zakázek nepředložila.

Rath byl již v první části kauzy nepravomocně odsouzen k trestu 8,5 roku vězení. Manželé Kottovi mají jít za mříže na 7,5 roku. Případ je nyní na Vrchním soudu v Praze, odvolací jednání však zatím nařízeno nebylo.

David Rath opět u soudu:

David Rath opět u soudu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy