Rath vypovídal u soudu 14 hodin, braní úplatků i podplácení exhejtman popřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2019 13:50
U Krajského soudu v Praze v pátek skončil výslech bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy. Rath vypovídal tři dny, mluvil zhruba 14 hodin. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý výpověďmi zástupců stíhaných firem. Rath i další obžalovaní braní úplatků a podplácení v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek ve Středočeském kraji popírají.
David Rath.
David Rath. | Foto: Aktuálně.cz

Rath v pátek odpovídal na otázky státního zástupce Jiřího Pražáka i jednotlivých obhájců. Dotazy žalobce se týkaly například ovládací smlouvy mezi Krajskou nemocnicí Středočeského kraje a dalšími oblastními nemocnicemi nebo fungování Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, kterému Rath předsedal. Žalobce se také ptal na role dalších obžalovaných, bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové (dříve Pancové) a jejího manžela Petra Kotta.

Na Pražákův dotaz, zda někdy převzal od Kottových finanční prostředky na financování politické strany, Rath odpověděl, že od nich nikdy nepřevzal peníze, o kterých by věděl, že souvisejí s jakoukoli veřejnou zakázkou nebo výkonem jeho funkce. Stejně odpověděl i na dotaz, zda někdy od Kottových převzal peníze v řádech milionů korun. Při projednávání první větve kauzy Rath soudu řekl, že pokud odposlechy pořízené policií zachytily debatu o penězích, nešlo o úplatky, ale o peníze pro ČSSD.

Obhájce někdejšího politika Adam Černý se ptal, zda zakázky, jež jsou předmětem obžaloby, někdy řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rath odpověděl, že o žádných stížnostech neví. Úřad se podle Černého vším zabýval ex post s výsledkem, že je všechno v pořádku. "Zde jsou šetřeny zakázky, které byly z pohledu zákona o zadávání veřejných zakázek naprosto v pořádku, ani úřad nezjistil žádné pochybení," řekl novinářům po skončení jednání Černý.

Černého i Ratha také překvapilo, že se Pražák zajímal o to, jakým způsobem byla financována ČSSD. "Toto mě překvapilo, protože doposud státní zastupitelství tato fakta ignorovalo," řekl po jednání Rath.

Rathovi hrozí 12 let za mřížemi

Obžaloba klade bývalému politikovi za vinu, že si na přelomu let 2011 a 2012 spolu s Kottovými domlouvali úplatky za zmanipulování výběrových řízení na stamilionové veřejné zakázky středočeských nemocnic a záchranné služby. Chtěli údajně přes 60 milionů korun, dostali však pouze 3,34 milionu, protože je zadržela policie. Spolu s trojicí čelí obžalobě dalších šest lidí, trestní stíhání se týká i osmi firem. Jejich zástupci by se měli ke slovu dostat v úterý.

Rathovi hrozí v takzvané druhé větvi korupční kauzy až dvanáctileté vězení. V předchozích dnech hovořil o politických tlacích, které údajně provázejí jeho případ, navrhl vyslechnout například prezidenta Miloše Zemana nebo bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Obžalobu označil za nekonkrétní, podle něj žádné důkazy o ovlivňování zakázek nepředložila.

Rath byl již v první části kauzy nepravomocně odsouzen k trestu 8,5 roku vězení. Manželé Kottovi mají jít za mříže na 7,5 roku. Případ je nyní na Vrchním soudu v Praze, odvolací jednání však zatím nařízeno nebylo.

David Rath opět u soudu:

David Rath opět u soudu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy