Rath vypadá jako Hitler. Bude žalovat Reflex

Kateřina Eliášová
4. 2. 2009 17:10
Časopis poutá na čtvrteční rozhovor s hejtmanem
Inzerát na nové číslo časopisu Reflex
Inzerát na nové číslo časopisu Reflex | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Časopis Reflex má před sebou dost možná soudní při se středočeským hejtmanem Davidem Rathem.

V nejnovějším čísle s ním přinese rozhovor, který v dnešním vydání deníku Blesk poutá kontroverzní fotografií. Na té je Rath vyveden v podobě, kterou silně připomíná nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Hejtman proto zvažuje žalobu.

"To je hodně za hranicí dobrých mravů. Počkám, co zítra vyjde, a pak to předám právníkům, aby sami navrhli způsob, jak volat toto médium k odpovědnosti," reagoval na inzerát středočeský hejtman.

Ratha coby Hitlera plánovala redakce Reflexu umístit na titulní stranu. Na svých internetových stránkách poutá na článek s názvem "Protektor pacientů David Rath".

Reflex: Rath si o to říká

Časopis Reflex ústy zástupce šéfredaktora Dana Hrubého vysvětlil, proč zítra kontroverzní obálka vyjde.

"Je to satira, nadsázka. Tento žánr používá některých krajních či extrémních výrazových prostředků," řekl Aktuálně.cz Hrubý.  "Tyto výrazové prostředky ale nejsou samoúčelné, my jsme nenalepili ten knírek ani Topolánkovi či Paroubkovi, ale záměrně Davidu Rathovi," dodal s tím, že si o to Rath sám říká.

Hrubý si myslí, že Rath jako Hitler je výrazový prostředek, který pouze zaznamenává nebezpečný jev.

"Je to Rathův populismus, jeho změna názoru na existenci poplatků během několika let a v neposlední řadě je to jeho vyjádření na zaměstnaneckou politiku Třetí říše (viz níže - pozn. red.). Ta obálka je navíc svým způsobem i komentářem obsahu textu, kde místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach doslova říká, že Rath je "takový náš malý Haider"," vysvětlil Hrubý.

Rath vs. Hitler

 

Rath však před týdnem přestál aféru, kterou rozpoutal svými veřejně pronesenými narážkami na hitlerovskou historii.

V rozhovoru pro Lidové noviny mluví o receptu na hospodářskou krizi.

Foto: Ludvík Hradilek

"Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a tím nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku," řekl středočeský hejtman listu.

Kdepak já, to oni

Rozhovor vyvolal vlnu kritických komentářů, Rath se proti nim ohradil útokem na ODS.

"Nikdy jsem netrpěl, na rozdíl od vládních politiků v čele s Mirkem Topolánkem a jeho pravou rukou Markem "Bormanem" Dalíkem, obdivem k režimu Adolfa Hitlera," uvedl mimo jiné.

Narážel na Topolánkův čin starý několik let, kdy v SMS zprávě zaslal jednomu novináři místo odpovědi větu Es kommt der Tag. Toto úsloví přitom používali nacističtí členové Sudetoněmecké strany jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Tohle není nadsázka

Novináři dnes inzerát ukázali Rathovi přímo ve sněmovně.

Když jej hejtman uviděl, nejprve se usmíval. Pak ale řekl, že mu to přijde nevkusné a že by si novináři neměli s něčím takovým hrát.

"To není ani karikatura ani nadsázka. Pokud by to tak bylo, dalo by se to brát s humorem. Toto vypadá, že ten humor postrádá," řekl novinářům Rath.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Davida Ratha na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy