Rath "vážně zvažuje" kandidaturu ve volbách do Evropského parlamentu

Jakub Heller Jakub Heller
11. 12. 2018 17:11
Bývalý hejtman David Rath, toho času nepravomocně odsouzený za korupci a ovlivňování zakázek, "vážně zvažuje" kandidaturu do Evropského parlamentu za stranu Česká suverenita. V Bruselu by rád prosazoval české zájmy. Pokud by byl zvolen, získal by poslaneckou imunitu, kterou by mu však Evropský parlament pravděpodobně brzy odebral.
David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

"Začala na toto téma probíhat jednání s Janou Volfovou (předsedkyní České suverenity - pozn. red.) a vzal jsem si čas na rozmyšlenou. Vážně to zvažuji, protože Česká suverenita chce v Evropském parlamentu vrátit právo veta pro jednotlivé členské státy, a to považuji za klíčové pro zachování naší svobody a kultury," potvrdil Rath pro Aktuálně.cz informaci o možné kandidatuře, s níž dříve přišla právě Volfová.

"V těchto (senátních - pozn. red.) volbách dosáhl pan Rath na pět procent podpory voličů, což odpovídá současným údajným preferencím ČSSD," vysvětlila Volfová, proč si strana vybrala za kandidáta právě nepravomocně odsouzeného politika. Rath se přitom v barvách České suverenity ucházel o post senátora v Litoměřicích, se ziskem 4,97 procenta hlasů se však umístil až na sedmém místě.

Těsněji pak neuspěl ve své snaze stát se zastupitelem Hostivice u Prahy. Podle prvních výsledků v komunálních volbách dokonce uspěl, ale Krajský soud v Praze později rozhodl, že jeho zvolení bylo neplatné - část kandidátů Rathova uskupení Zdravá Hostivice si totiž do voleb nezařídila ve městě trvalý pobyt.

Rath by podle svých slov v Evropském parlamentu usiloval také o další změny. "Ještě mě láká možnost zkusit výrazně zredukovat počty bruselských byrokratů a prosazovat jejich vyhazov."

"Europoslanci mají imunitu, ale Rathovi by dlouho nevydržela"

Rath byl již dříve nařčen z toho, že se za jeho politickými ambicemi skrývá snaha získat imunitu a zkomplikovat tak stále probíhající soudní řízení.

"Pokud by byl David Rath zvolen, musel by český soud požádat Evropský parlament o zrušení jeho imunity. Požadavek by posoudil výbor pro právní záležitosti, který by vydal doporučení parlamentu. Ten by následně hlasováním rozhodl, zda by byl Rath imunity zbaven, či nikoliv," popsala případné řízení mluvčí Evropského parlamentu Marjory van den Broeke.

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) pak dodal, že na základě dosavadních zkušeností je velmi pravděpodobné, že by parlament Rathovi imunitu odebral.

Nebyl by to přitom první případ, kdy by plénum muselo vydání českého europoslance řešit - v roce 2009 zbavil Evropský parlament imunity také tehdejšího poslance Miloslava Ransdorfa (KSČM), který byl vyšetřován kvůli ublížení na zdraví z nedbalosti, když v Praze srazil autem ženu.

Rath byl letos v červnu již podruhé uznán vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Krajský soud ho za to potrestal 8,5 roky vězení a propadnutím zhruba 22 milionů korun, které politikovi zabavila policie.

Rath blafuje, soud nemá politické politické zadání, netrval by tak dlouho, kdyby nebylo obstrukcí ze strany Ratha a ostatních obžalovaných | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy