Rath "vážně zvažuje" kandidaturu ve volbách do Evropského parlamentu

Jakub Heller Jakub Heller
11. 12. 2018 17:11
Bývalý hejtman David Rath, toho času nepravomocně odsouzený za korupci a ovlivňování zakázek, "vážně zvažuje" kandidaturu do Evropského parlamentu za stranu Česká suverenita. V Bruselu by rád prosazoval české zájmy. Pokud by byl zvolen, získal by poslaneckou imunitu, kterou by mu však Evropský parlament pravděpodobně brzy odebral.
David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

"Začala na toto téma probíhat jednání s Janou Volfovou (předsedkyní České suverenity - pozn. red.) a vzal jsem si čas na rozmyšlenou. Vážně to zvažuji, protože Česká suverenita chce v Evropském parlamentu vrátit právo veta pro jednotlivé členské státy, a to považuji za klíčové pro zachování naší svobody a kultury," potvrdil Rath pro Aktuálně.cz informaci o možné kandidatuře, s níž dříve přišla právě Volfová.

"V těchto (senátních - pozn. red.) volbách dosáhl pan Rath na pět procent podpory voličů, což odpovídá současným údajným preferencím ČSSD," vysvětlila Volfová, proč si strana vybrala za kandidáta právě nepravomocně odsouzeného politika. Rath se přitom v barvách České suverenity ucházel o post senátora v Litoměřicích, se ziskem 4,97 procenta hlasů se však umístil až na sedmém místě.

Těsněji pak neuspěl ve své snaze stát se zastupitelem Hostivice u Prahy. Podle prvních výsledků v komunálních volbách dokonce uspěl, ale Krajský soud v Praze později rozhodl, že jeho zvolení bylo neplatné - část kandidátů Rathova uskupení Zdravá Hostivice si totiž do voleb nezařídila ve městě trvalý pobyt.

Rath by podle svých slov v Evropském parlamentu usiloval také o další změny. "Ještě mě láká možnost zkusit výrazně zredukovat počty bruselských byrokratů a prosazovat jejich vyhazov."

"Europoslanci mají imunitu, ale Rathovi by dlouho nevydržela"

Rath byl již dříve nařčen z toho, že se za jeho politickými ambicemi skrývá snaha získat imunitu a zkomplikovat tak stále probíhající soudní řízení.

"Pokud by byl David Rath zvolen, musel by český soud požádat Evropský parlament o zrušení jeho imunity. Požadavek by posoudil výbor pro právní záležitosti, který by vydal doporučení parlamentu. Ten by následně hlasováním rozhodl, zda by byl Rath imunity zbaven, či nikoliv," popsala případné řízení mluvčí Evropského parlamentu Marjory van den Broeke.

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) pak dodal, že na základě dosavadních zkušeností je velmi pravděpodobné, že by parlament Rathovi imunitu odebral.

Nebyl by to přitom první případ, kdy by plénum muselo vydání českého europoslance řešit - v roce 2009 zbavil Evropský parlament imunity také tehdejšího poslance Miloslava Ransdorfa (KSČM), který byl vyšetřován kvůli ublížení na zdraví z nedbalosti, když v Praze srazil autem ženu.

Rath byl letos v červnu již podruhé uznán vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Krajský soud ho za to potrestal 8,5 roky vězení a propadnutím zhruba 22 milionů korun, které politikovi zabavila policie.

Rath blafuje, soud nemá politické politické zadání, netrval by tak dlouho, kdyby nebylo obstrukcí ze strany Ratha a ostatních obžalovaných | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy