Rath si polepšil. Z vazby může nyní telefonovat

ČTK ČTK, Jana Černá
14. 8. 2012 13:22
Soud bude v pondělí rozhodovat, jestli ho propustí z vazby. Zaručilo se za něj 38 lidí
David Rath v buštěhradském zámku.
David Rath v buštěhradském zámku. | Foto: Středočeský kraj

Praha/Litoměřice - Obviněný poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath (dříve ČSSD) může od úterý z vazební věznice v Litoměřicích telefonovat a má snadnější přístup ke svým dopisům. Když za ním přijde návštěva, na její průběh už nebudou dohlížet policisté.

Informoval o tom mluvčí litoměřické věznice Jaroslav Kindl. Rathovi dnes vypršela tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů jeho vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků. Poslanec tak ode dneška zůstává ve vazbě kvůli obavě, že by mohl pokračovat v páchání trestné činnosti a že by mohl utéct.

"Změna se týká pouze návštěv, telefonování a korespondence," uvedl Kindl. Obvinění, kteří nemají takzvanou koluzní vazbu, podle něj mohou kdykoli požádat o to, aby si z věznice na své náklady zavolali. Vězeňská služba hovory monitoruje, výjimkou jsou telefonáty s obhájci.

Rath se nyní také dříve dostane k dopisům, které mu lidé do nápravného zařízení posílají. Zatímco doteď je kontrolovali policisté, nyní tuto povinnost přebírají dozorci. Policie podle Kindla měla na prověření korespondence dva týdny, vězeňské službě to trvá jeden den.

Návštěvy budou moci za poslancem chodit stejně jako doposud jednou za 14 dní na hodinu a půl. Bývalý hejtman bude moci požádat ředitele věznice o zkrácení termínu, je ale pouze na něm, zda mu vyhoví.

Za poslance se zaručilo téměř čtyřicet lidí

Okresní soud Praha-východ bude v pondělí rozhodovat o Rathově další žádosti o propuštění z vazební věznice. Podle politikova advokáta Romana Jelínka Rath zároveň možná navrhne, aby mu soud nahradil vazbu kaucí a písemnými zárukami. To v případě, že neuzná, že již pominuly důvody vazebního stíhání.

Seznam lidí, kteří se u soudu za poslance zaručili, se rychle rozrůstá. Podle Jelínka již obsahuje 38 jmen.

Podle zjištění Aktuálně.cz je mezi nimi například senátor Vladimír Dryml, poslanec Stanislav Huml, starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl, osobní tajemník kardinála Dominika Duky Milan Norbert Badal, fotograf Bohumil Hynek nebo Rathův poslanecký asistent Patrik Tomšů i s manželkou.

Podle mluvčího Okresního soudu Praha-východ Jiřího Wažika se za Ratha může zaručit prakticky kdokoliv. Ti, kteří se k tomu kroku rozhodli, tvrdí, že důvody pro poslancovu vazbu již pominuly. Za Ratha se již dříve veřejně zaručil i poslanec LEV 21 Jiří Šlégr.

Kauzou Rath žije celý národ, podívejte se:

Deník Aktuálně.cz v pondělí zjistil, že pro Rathovo propuštění se vyslovil také senátor Dryml, který byl v minulosti jeho náměstkem na ministerstvu zdravotnictví. Dryml navíc před několika dny zkritizoval ČSSD kvůli tomu, jak se k bývalému hejtmanovi zachovala.

Na seznamu nechybí ani Badal, který kromě toho, že je tajemníkem Duky, má na starost i farnost v Rathově Hostivici. "Znám, jak vypadalo zatčení za komunismu, jak rodina trpěla a paní doktorka (manželka Davida Ratha - pozn. red.) na tom není teď dobře," zdůvodnil, proč se také pod záruku podepsal.

Rath je ve vazbě za převzetí úplatku ve výši sedmi milionů korun za rekonstrukci zámku Buštěhrad. V dalších korupčních případech, kdy šlo o ještě větší částky, budou poslanci o jeho vydání ještě rozhodovat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy