Rath o spisu: Z 80 svědků mě nepodpořila jen Salačová

Domácí Domácí
22. 2. 2013 9:02
Vězněný poslanec během 12 dnů prošel 20 000 stran svého spisu
David Rath
David Rath | Foto: Jan Langer

Litoměřice - Poslanec a bývalý hejtman David Rath si postěžoval, že měl na prostudování policejního spisu, který má 20 tisíc stran, pouze 12 dní. Přesto se podělil s veřejností o své postřehy, které zveřejnil na svém blogu na Aktuálně.cz.

Rath hned v úvodu poukazuje na kvantum zbytečných stran a informací, mezi které patří i pasáž o "výkresech dřevěných kachniček", hlavním tématem jsou ale odposlechy, znalecké posudky a výpovědi 80 svědků. Ti prý podpořili jeho verzi, vybočovala pouze Ivana Salačová, ale ta je dle Ratha nedůvěryhodná.

"Pravdou je, že obsahuje stejné materiály hned několikrát a mnoho set stran s případem nesouvisí, například výkresy dřevěných kachniček z muzea hraček. Po dvanácti dnech jsem získal jen jakýsi povšechný přehled," komentuje to Rath.

Po tři čtvrtě ročním šetření podle něj mají policisté jako důkazy "jen" odposlechy z ložnice, z obýváku, kuchyně a pracovny doktorky Pancové a doktora Kotta.

Peníze nebyly úplatky, zakázky nebyly předražené

Jak ale poslanec dodává, mnohé věci, které měly v odposleších zaznít, proběhly jinak. "Třeba to, že nikdo žádný projekt uměle nenavyšoval nebo to, že neproběhlo žádné zmanipulované losování, jak policie v úvodu tvrdila a média otrocky opakovala."

Spis obsahuje řadu znaleckých posudků, které si nechala vypracovat policie na všechny rozporované veřejné zakázky. Závěry jsou jednoznačné, říká exhejtman, nic předražené nebylo. "Šlo o ceny obvyklé, na trhu standardní. Zisk firem byl pod úrovní jejich obvyklých zisků, a násobně nižší než měly být údajně úplatky. Tedy všechny firmy by na získání těchto zakázek prodělaly mnoho milionů," komentuje to ironicky.

Podle něj bylo vše jinak, ale policisté, politici i média se to bojí přiznat. Peníze prý neměly souvislost se zakázkami a nešlo o úplatky.

Z 80 svědků mě nepodpořila jen Salačová

Dle Rathových informací vyšetřovatelé vyslechli přes osmdesát svědků a ti měli potvrdit, že nikdo nic neovlivňoval, výběrová řízení probíhala podle zákona, projektanti rozpočty nenavyšovali a ani je k tomu nikdo nenutil.

"Z tohoto množství výpovědí vybočuje pouze verze Ing. Salačové. Měsíční vazba Ing. Salačové splnila svůj pravý význam - donutit obviněného, aby řekl, co se od něho žádá. Také byla ihned po své výpovědi státním zástupcem propuštěna," píše dále David Rath ve svém "motáku" z vazby.

Na oplátku si pak politik přisadí a zmíní, že Salačová opomněla při svém výslechu uvést, jak získávala hotové peníze pro svou soukromou potřebu tak, aby unikla pozornosti finančního úřadu. "Zcela zamlčela, že využila 'bílého koně' v kašírované firmě, který nakonec vypověděl, že ho měla vydírat společně s jistým příslušníkem policie," tajemně naznačuje poslanec.

Jak dále uvádí, on na rozdíl od Salačové "odolal příslibům a vypovídal pravdivě, při prvním výslechu dvě hodiny, při druhém čtyři hodiny a při třetím šest hodin".

Vtipy o víně jsou vtipné, ale zcestné

Exhejtmana rovněž zaráží, že ani po deseti měsících zadržení nebyl vyslechnut oznamovatel údajné trestné činnosti, bývalý policista ÚOOZ Gregor, nebo proč Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem v dostatečném předstihu před datem 14. května 2012 nepostoupilo věc místně příslušnému dozorujícímu státnímu zástupci.

David Rath se vrací k jeho dnes již zlidovělé verzi, že v tašce, kterou nesl, je krabice s vínem. Následující zjištění policie, tedy že obsahuje sedm milionů, bylo prý i pro něj překvapením.

"Vtipy o krabici vína, karikatury, videa, které zaplavily celý národ, se staly národním folklórem. A doufám, že trvalým, mnohé z nich si to zaslouží. Škoda, že rozhovor o víně s doktorem Kottem těsně před mým zadržením policií byl z odposlechů vyjmut. Škoda, že o tuto repliku byl ochuzen nejen národ, ale i vazební soud a Poslanecká sněmovna," posteskl si v závěru vězněný politik a označil Českou republiku za policejní stát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Novým ředitelem NÚKIB jmenovala vláda od července náměstka Kintra

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jmenovala dnes vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Do funkce nastoupí od začátku července, informovaly úřad vlády a NÚKIB. Ministři po zasedání kabinetu původně informovali, že rozhodnutí odložili na některé z příštích zasedání. Kintr bude v čele úřadu nástupcem Karla Řehky, který bude od července náčelníkem generálního štábu.

Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením celého úřadu. "Vláda vzala na vědomí rezignaci Karla Řehky k 20. červnu v souvislosti s jeho jmenováním náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a na jeho místo od 1. července jmenovala Lukáše Kintra," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy