Rath může ven z vazby, soud stanovil kauci dva miliony

Radek Nohl Radek Nohl
8. 3. 2013 16:55
Pokud poslanec kauci zaplatí, může v ideálním případě za dva týdny vazbu opustit
David Rath při jednání mandátového a imunitního výboru.
David Rath při jednání mandátového a imunitního výboru. | Foto: Jan Langer

Praha - Okresní soud pro Prahu-východ stanovil kauci dva miliony korun pro propuštění poslance Davida Ratha. Nadále prý neshledává důvod pro jeho předběžnou vazbu.

Rath by v případě vyplacení částky mohl do dvou týdnů vědět, jestli bude z vazby propuštěn.

"Bylo rozhodnuto o tom, že v případě složení dvoumilionové kauce může být pan Rath propuštěn z vazby na svobodu. Státní zástupce se ale odvolal," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí soudu Jiří Wažik.

Na rozhodnutí soudu upozornil server E15. Poslanec má podle Wažika na zaplacení kauce nyní dva týdny. Poté případně Okresní soud pro Prahu-východ řekne, zda bude moct být z vazby propuštěn. Rathův advokát Adam Černý pro E15 uvedl, že Rathova rodina kauci složí v nejbližších dnech.

Podle Černého bylo jedním z důvodů pro rozhodnutí o propuštění politika na kauci vážné zranění Rathova otce Ratmíra, který si zlomil páteř. "Je nepohyblivý a je odkázán na péči dalších osob," vysvětlil Černý.

Žalobce: Důvody vazby trvají

Jelikož se ale státní zástupce proti verdiktu okamžitě odvolal, je už nyní jasné, že před tím, než bude moct být Rath propuštěn na svobodu, bude muset v této věci ještě rozhodovat Krajský soud v Praze.

"Stále trváme dál na tom, že důvody pro vazbu neskončily," řekl Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Petr Jirát.  

Ratha a dalších deset spoluobviněných navrhla protikorupční policie obžalovat na začátku března. Podle Jiráta bude žaloba k soudu podána zřejmě na přelomu března a dubna. Rath od začátku vyšetřování vinu odmítá.

Poslanec David Rath píše z vazby, podívejte se:

Policie má "jen" odposlechy, tvrdí Rath

Po tři čtvrtě ročním šetření podle něj mají policisté jako důkazy "jen" odposlechy. Rath tvrdí, že znalecké posudky, které si policie nechala vypracovat, žádné předražení nedokazují.

Z vazby se dostal Rath jen v době, kdy byl převezen do sněmovny.
Z vazby se dostal Rath jen v době, kdy byl převezen do sněmovny. | Foto: Jan Langer

"Šlo o ceny obvyklé, na trhu standardní. Zisk firem byl pod úrovní jejich obvyklých zisků a násobně nižší, než měly být údajně úplatky. Tedy všechny firmy by na získání těchto zakázek prodělaly mnoho milionů," napsal Rath před několika dny na svém blogu na Aktuálně.cz.

Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi. Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun.

Měl by být Rath propuštěn z vazby? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

Další zprávy