Rath je vinný i v druhé větvi kauzy, podle soudu by si měl odsedět ještě o rok více

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2020 13:52
Středočeský krajský soud uznal Davida Ratha vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Rath i manželé Kateřina a Petr Kottovi dostali trest osm let vězení. Bývalému hejtmanovi se tak prodloužil stávající sedmiletý trest o rok, Kottovým o dva roky. Trestné činnosti se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem.
Bývalý hejtman David Rath
Bývalý hejtman David Rath | Foto: ČTK

David Rath si k soudu vynesení zatím nepravomocného verdiktu vyslechnout nepřišel, jeho advokát se na místě odvolal.

Ústřední trojicí případu je stejně jako v první části někdejší hejtman, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Manželům udělila předsedkyně senátu také osmileté tresty, pro ně to však znamená, že mají strávit ve vězení každý déle o dva roky. Ani Kott a Kottová dnes v soudní síni nebyli, na odvolání si ponechali lhůtu.

Podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové soud vinu bývalého politika i dalších obžalovaných jednoznačně prokázal. "Stěžejním důkazem byly prostorové odposlechy," prohlásila soudkyně. Odmítla námitky obhájců, kteří shodně tvrdili, že záznamům nebylo rozumět a zejména že byly nezákonné. O zákonnosti odposlechů se podle ní jasně vyslovil Nejvyšší soud. "Postupem zdejšího soudu tak mohlo být jen stěží zasaženo do ústavních práv obžalovaných," uvedla Říhová.

Rath má zaplatit 18 milionů

Soudkyně podle svého vyjádření zohlednila při ukládání trestů organizovanost celého korupčního jednání. Rathovi pak přitížily jeho postavení a úloha v rámci skupiny. "Bez jeho osoby by trestná činnost nebyla možná," uvedla Říhová. Soudkyně hlavní trojici zvedla i peněžité tresty. Manželé mají zaplatit po 20 milionech korun, uhradili již každý 15 milionů. Rathovi uložila soudkyně zaplatit 18 milionů korun. Všem udělila i zákazy činnosti.

"Jedenáctiletý trest pro doktora Ratha mi připadá i vzhledem k vyčíslené škodě nepřiměřený," prohlásil po vyhlášení rozsudku jeho advokát Adam Černý. Podle něj je nutné do trestu vězení zahrnout i tři roky, které si musí odpykat v případě nezaplacení osmnáctimilionového peněžitého trestu. "Těch 18 milionů se vlastně rovná propadnutí celého jeho majetku," dodal právník. Uvedl, že značná část Rathových peněz je v současnosti vázána v dědických řízeních. Verdikt označil za exemplární a likvidační. Soud podle něj pouze zkopíroval obžalobu, a to i s jejími chybami.

Rath a Kottovi si podle pátečního verdiktu na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Stopka pro Metrostav na tři roky

Mezi dalšími obžalovanými je generální ředitel největší české stavební společnosti Pavel Pilát, kterému soud vyměřil tříletý podmíněný trest, peněžitý trest a čtyřletý zákaz činnosti. Jeho podřízený, obchodní náměstek Jiří Anděl, má jít podle dnešního verdiktu na pět let do vězení. V jejich případě se obžaloba týkala úplatků a machinací se zakázkami na rekonstrukce v kolínské a kladenské nemocnici.

Za přijetí úplatku byl obžalován ještě někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, který podle státního zástupce Jiřího Pražáka dostal 740 tisíc korun od vítěze tendru na dodání 48 sanitních vozů. Soud mu uložil podmíněný trest. Stejně potrestal bývalého manažera zdravotnické firmy Martina Jireše. Vězení uložil podnikatelce Lucii Novanské a Pavlu Drážďanskému.

Trestu se od soudkyně dočkaly i všechny obžalované firmy. Metrostavu zakázal soud účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Největší stavební firma v Česku má zároveň zaplatit peněžitý trest deset milionů korun. S verdiktem nesouhlasí a odvolá se stejně jako jeho generální ředitel.

Rath nastoupil loni v říjnu k výkonu trestu do teplické věznice, tento týden byl převezen do vězení v pražské Ruzyni. Podle svých advokátů se tam chce ucházet o pozici vězeňského lékaře.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy