Rath chtěl využít rozsudku exposlanců ODS. Neuspěl

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 5. 11. 2013 12:50
Exhejtman žádal soud, aby ho vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Bývalý středočeský hejtman David Rath se po vzoru exposlanců ODS snažil u Nejvyššího soudu docílit toho, aby ho vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a zastavil tak v jeho případě stíhání.

Jenže oproti politikům ODS Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi neuspěl. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Korupční kauza tak může v jeho v případě dál pokračovat. "Obviněný byl vydán k trestnímu řízení v souladu s platným zákonným ustanovením," uvedl Knötig. "Současně je třeba uvést, že trestná činnost, z níž je obviněný bývalý poslanec podezřelý, nesouvisí s výkonem mandátu poslance." 

Rathovi obhájci rozhodnutí nechtějí zatím komentovat. Dozorující státní zástupce je ale s verdiktem Nejvyššího soudu spokojený.


 

Rathovi hrozí až 12 let vězení

Žalobce v kauze viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji, na které přispívala penězi Evropská unie. Týkaly se modernizací nemocnic a také oprav zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivicích.

Hlavním důkazem mají být policejní odposlechy, které chce soudce přehrát. Na jejich základě státní zastupitelství tvrdí, že se předem domlouvaly vítězné firmy v tendrech, což údajně provázela korupce.

Vše měla organizovat někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, bývalý náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Ten - stejně jako Rath - zůstává ve vazbě, zatímco Pancovou soud nedávno pustil na svobodu.

Rath podle žalobce o manipulacích coby hejtman kraje věděl a dělil se s dvojicí lékařů o úplatky. Hrozí mu nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy