Rath by rád vládl s komunisty, Onderka je proti

3. 11. 2009 14:12
Předvolební heslo ČSSD "Nedopustíme návrat komunismu" považuje Onderka i za své osobní motto
Brněnský primátor Roman Onderka opřený o jihočeského poslance Vítězslava Jandáka.
Brněnský primátor Roman Onderka opřený o jihočeského poslance Vítězslava Jandáka. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hejtman David Rath (ČSSD) považuje komunisty za spolehlivé partnery.

K tomuto názoru ho podle vlastních slov přivedla roční zkušenost, kterou má ve Středočeském kraji, kde KSČM vládne společně právě se sociálními demokraty.

"Chovají se předvídavě a nejdou do podrazů a intrik," nešetřil Rath slovy chvály v rozhovoru pro časopis Týden. A menšinovou vládu ČSSD a KSČM by rád viděl i na celostátní úrovni v případě, že by volby vyhrála sociální demokracie.

Kontroverzní politik, který pro ostré slovo nejde daleko, ovšem s takovým názorem narazil ve vlastní partaji. Proti se postavil místopředseda strany a primátor Brna Radim Onderka.

Foto: Ludvík Hradilek

"Jednoznačně a dlouhodobě odmítám vládu s komunisty a tento svůj postoj jsem opakovaně prezentoval jak veřejnosti, tak i na půdě České strany sociálně demokratické. Tento můj názor je založen jak na historické zkušenosti sociální demokracie, kterou sami komunisté označovali za svého největšího nepřítele, tak i na základě osobních zkušeností," napsal v tiskovém prohlášení.

Ratha ale zároveň omlouvá a osobně jeho slova považuje za "čistě soukromý názor bez jakékoli širší politické relevance". Onderka připomněl, že spolupráci dvou levicových stran na vládní úrovni zapovídá i tzv. Bohumínské usnesení.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy