Odposlechům není rozumět, stěžoval si Rath u soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2013 19:15
Nahrávky mohou zabrat u soudu i několik týdnů.
David Rath.
David Rath. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Krajský soud v Praze začal přehrávat policejní odposlechy v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Rath a advokáti si na kvalitu záznamů, které obžaloba označuje jako hlavní důkaz, několikrát stěžovali kvůli tomu, že jim je špatně rozumět.

Soudce Robert Pacovský uvedl, že nelze odhadnout, jak dlouho se budou přehrávat. Ke každému záznamu se mohou obžalovaní vyjádřit. Žalobce Petr Jirát již dříve uvedl, že nahrávky jsou rozsáhlé a mohou zabrat i několik týdnů.

Rath si na zhoršenou kvalitu zvuku stěžoval téměř po každé nahrávce. Odposlechy kvůli tomu zpochybňoval jako důkaz. "Nerozuměl jsem vůbec ničemu. Nevím, zda to není mou nahluchlostí, ale ani nedokážu interpretovat, o čem se mluví," řekl například. Požádal také soud, aby dal k dispozici celé nahrávky, protože části jsou podle něj vytržené ze souvislostí a je nutné slyšet i to, co dialogům předcházelo.

V horší kvalitě jsou hlavně tzv. prostorové odposlechy. Nahrávky telefonních hovorů, na které podle spisu také dojde, jsou podle soudce slyšet lépe. Obhájci, státní zástupce a obžalovaní mají k dispozici sluchátka, veřejnost sleduje záznam z reproduktorů.

Rath: Benešová mě varovala

Současná ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová prý loni v souvislosti s krajskými volbami varovala Davida Ratha před údajně chystanou diskreditační akcí proti ČSSD. Rath to mimo jiné prohlásil v úterý u soudu.

Na akci se měla podle něj podílet policie i žalobci včetně pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové.

Exposlanec o údajné diskreditační akci hovořil již dříve, předtím však nechtěl upřesnit, od koho se tyto informace dozvěděl. Nakonec se však přeci jen nechal slyšet, že mu je sdělila členka ČSSD Benešová, advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně.

Rath tak reagoval na odposlech z kanceláře spoluobžalované, exředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, která se na záznamu baví s dalším obžalovaným, svým druhem Petrem Kottem. Partneři probírali mimo jiné to, že se na sociální demokraty zaměřuje policie.

Někdejší poslanec a středočeský hejtman dále uvedl, že "výrazným subjektem, který se toho měl účastnit", byla Bradáčová. Náznaky prý ukazovaly na to, že "na některé lidi z ČSSD bylo cosi připravováno ve spolupráci s policií". "Mohl bych být jedním z prvních, protože jsem byl výrazný a lezl jsem mnoha lidem na nervy jako opoziční politik," dodal.

Bradáčová byla v době zatčení Ratha náměstkyní krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které původně jeho kauzu dozorovalo před přesunutím případu k středočeskému žalobci. O dva měsíce později se stala vrchní státní zástupkyní v Praze. Rath s tvrzením o Bradáčové přišel již v minulosti. Žalobkyně se k tomu nechtěla vyjadřovat, protože jí to prý nepřísluší a považuje to za součást obhajoby obžalovaného.

Žalobce Petr Jirát v kauze viní jedenáct lidí z upravování stavebních a zdravotnických zakázek ve Středočeském kraji vždy ve prospěch určité firmy. Organizátory byli údajně Pancová a Kott, někdejší náměstek některých krajských nemocnic, exposlanec a bývalý šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Rath údajně o manipulacích věděl z pozice hejtmana kraje a prý se dělil o úplatky. Zbylí obžalovaní jsou manažeři a šéfové firem.

Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. Policie také v říjnu rozšířila obvinění Rathovi a dalším, týká se i firem - například stavební společnosti Metrostav.

 

Právě se děje

Další zprávy