Rasisté táhnou na Romy. Bohulibé, konstatuje radnice

Petra Sasínová
1. 4. 2009 11:25
"Zakažte extremistům pochod Přerovem," žádá občanská iniciativa
Tihle lidé v Přerově teď o ničem jiném nemluví. "Bojíme se o své děti," říkají
Tihle lidé v Přerově teď o ničem jiném nemluví. "Bojíme se o své děti," říkají | Foto: Petr Protivánek

Přerov - "Zakažte rasistům pochod Přerovem," žádají lidé sdružení v iniciativě s názvem "V Přerově neonacisty nechceme". Se svou výzvou se obrátili na magistrát.

Ten totiž povolil pochod, přestože je zjevně zaměřený proti Romům. "Zastavme cikánský teror v Přerově!" vyzývají rasisté na svých webech k účasti na akci, plánované na sobotu 4. dubna.

Podle dosud dostupných informací se do Přerova chystá několik set neonacistů z celé České republiky a má to být jejich první velké shromáždění od útoků na Romy loni na podzim v Litvínově.

"Cikánské etnikum si po staletí vývoje vyvinulo reflex parazita, který vyniká schopností nalézt slabé místo ve zdravém organismu," píše se v pozvánkách na internetu.

Vedení města se však zatím ani nepokusilo akci zakázat. Argumentuje tím, že platné zákony neumožňují nic jiného, než řádně ohlášenou akci oznámenou jako "Pochod proti rasismu" vzít na vědomí.

"Náš správní odbor ohlášení důkladně posoudil a dospěl k závěru, že zákonné normy neumožňují akci s tak bohulibým názvem zakázat," uvedl tajemník magistrátu Jiří Bakalík.

Občanští aktivisté s tím však nesouhlasí a žádají, aby magistrát akci v sobotu zarazil.

"Požadujeme, aby město bylo připraveno tuto akci rozpustit," uvedl Richard Kořínek ze sdružení Člověk v tísni. "Pokud ji magistrát umožní, přispěje tím k plíživé legitimizaci extremismu v naší zemi."

Bezmoc nebo alibismus?

Také známý ostravský sociální pracovník Kumar Vishwanathan považuje postoj radnice v Přerově za alibismus a neochotu rozlišovat, co je omezování demokratických principů a co společensky velmi nebezpečná provokace, která může vyvolat vlnu násilí.

"Kdyby romští extremisté ohlásili Pochod proti rasismu nějakým sídlištěm a na internetu by se přitom domlouvali, jak to nandají bílým rasistům, určitě by se našel způsob, jak to zakázat. I s mírumilovnými názvem," uvedl Kumar Vishwanathan.

Tvrzení magistrátu, že Přerov nemá žádnou možnost, jak se alespoň pokusit akci zakázat, totiž není pravda. Podle zákona o právu shromažďovacím může úřad shromáždění zakázat z několika důvodů.

Například, jestliže by oznámený účel shromáždění směřoval k hanobení rasy, národa, přesvědčení, náboženského vyznání. A že cílem pochodu je hanobit Romy, není pochyb. Vyplývá z veřejně dostupných výzev neonacistů.

Foto: Petr Protivánek

Propagovat a pak pogrom

"Zastavme černý teror v Přerově! Musíme chránit budoucnost bílých dětí!" Takové výzvy jsou na internetových stránkách Autonomních nacionalistů a Odporu, kteří se hlásí k organizaci pochodu.

V diskuzích pod texty se objevily i otevřené výzvy k násilí. "Propagovat, propagovat, propagovat a pak pogrom, pogrom, pogrom," psal jeden diskutující.

"Přečíst projevy a pak se urvat a jít do toho po hlavě… Podle mě je v Přerově připravená půda pro daleko luxusnější riot než v Litvínově a očekávám, že poteče krev," psal tento člověk schovaný pod zkratku.

A co říká radnice? "Název akce - Pochod proti rasismu, tak ho ohlašovatel oznámil, má bohulibý název. Nemůžeme předjímat, že půjde o něco nebezpečného," tvrdí tajemník magistrátu Přerova Jiří Bakalík.

Bohulibá akce žádá policejní manévry

Ale magistrát ve spolupráci s policií nebezpečí přepokládá. Dokonce mimořádně veliké. Připravuje totiž rozsáhlá bezpečnostní opatření, protože chce obyvatele ochránit před možným nebezpečím, které za "bohulibým" záměrem zjevně vidí.

Připravovaná opatření připomínají mobilizaci. Do Přerova se sjede více než tři sta policistů. Přijede jízdní policie a družstvo psovodů se psy. V ulicích budou obrněné vozy, vodní děla, vrtulník s termovizí a další opatření.

Z trasy pochodu zmizí auta, popelnice, dopravní značky. Úředníci obcházejí obyvatele v romské čtvrti a vyzývají je, aby na víkend odjeli z města. Pokud zůstanou, neměli by v sobotu vycházet na ulici.

"Absurdní? Ale je to podle zákonů," tvrdí radnice a odvolává se na situace v jiných městech. Plzeň a nedávno Ústí nad Labem se pokusily ohlášené akce neonacistů zatrhnout, ale soudy rozhodly, že je to protizákonné. Pravicoví extremisté se na svých webech radují z vítězství.

Tudy chtějí v sobotu 4. dubna pochodovat neonacisté z celé České republiky.
Tudy chtějí v sobotu 4. dubna pochodovat neonacisté z celé České republiky. | Foto: Petr Protivánek

"Tento stav je bránou pro radikální hnutí. Celý náš právní systém je schopen řešit problém až po jeho vzniku, nikoliv předtím," říká primátor Ústí nad Labem Jan Kubata z ODS.

Tančit na hrobech mrtvých

"Výsledkem je, že musíme povolit tančení na hrobech mrtvých," dodal Kubata. To podle něho znamená ohlášené shromáždění na uctění památky obětí spojeneckých náletů v dubnu 1945. Bude se konat v Ústí nad Labem těsně před 120. narozeninami Adolfa Hitlera.

Kubata je přitom přesvědčen, že kdyby soudci měli vůli rozlišovat mezi tím, co je omezování svobody projevu a co evidentní snaha porušovat zákon, bylo by možné i podle stávajícího shromažďovacího zákona podobným situacím zamezit.

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb pro Aktuálně.cz uvedl, že radnice by měly maximálně využívat všech zákonných možností. Dokud nepadne precedentní rozhodnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy