Rarita: Běchovicím ubyli obyvatelé, ale přibyl místostarosta

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 2. 2015 6:30
Volby v Běchovicích těsně vyhrálo sdružení SNOP Běchovice, ale radniční koalici uzavřela druhá ODS s třetí TOP 09.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Téměř třítisícové Běchovice na okraji Prahy jsou raritou: během posledních dvou let jim ubyla necelá třetina obyvatel, ovšem počet placených členů vedení obce naopak stoupá. Po říjnových volbách se zvýšil o polovinu.

Malá obec je současně ukázkovým příkladem toho, jak se dá za "trafiku" koupit vláda v obci. A nemusí být ani příliš drahá.

Zatímco koncem roku 2012 žilo v malé městské části na východním okraji metropole podle evidence obyvatelstva 3794 lidí, o rok později to bylo pouhých 2715. A do loňských říjnových voleb tento počet klesl o dalších téměř sto na 2627.

Pokles počtu obyvatel má nečekané, ale prozaické zdůvodnění: na území obce – v areálu bývalých výzkumných ústavů - bylo několik ubytoven, kde byli hlášeni zahraniční dělníci. Jenže ubytovny se zavřely.

Ubylo 2,5 milionu korun

Místní zastupitelstvo se i přes úbytek obyvatel rozhodlo zvýšit počet členů vedení radnice. Zatímco v minulém období vše zvládl starosta Ondřej Martan (ODS) spolu s místostarostou Michalem Jiříkem (TOP 09), nyní k nim přibyla na pozici druhého místostarosty Kamila Dömeová.

Zastupitelstvo sice Dömeové měsíčně přiznalo "jen" 7500 korun, ale to v okamžiku, kdy dramaticky poklesly příjmy obce.

"Je to absurdní. Obec má vážné rozpočtové problémy, prodává majetek, ale na provozních výdajích i přes pokles počtu obyvatel zjevně šetřit nehodlá," říká zastupitel SNOP Běchovice Miroslav Mevald.

S úbytkem trvale přihlášených obyvatel se totiž pojí i úbytek peněz. Základní část financování obcí se totiž odvíjí od počtu obyvatel. Praha do svých městských částí posílá na jednoho obyvatele 2500 korun ročně, a Běchovice tak proti předloňskému roku přišly o tři miliony korun.

Místo stíhání místostarostkou

Volby v Běchovicích sice vyhrálo těsně sdružení SNOP Běchovice (Sdružení nezávislých občanů Prahy), ale radniční koalici uzavřela druhá ODS s třetím v pořadí, TOP 09. Zatímco ODS získala šest mandátů, TOP 09 dva, a koalice tak má křehkou většinu jednoho hlasu.

Jenže ve vedení je poměr opačný a funkce zde dostali všichni kandidáti TOP 09, kteří ve volbách uspěli. Starostovi Martanovi sekundují dva místostarostové z TOP 09 Jiřík a Dömeová.

Pikantní je věc ještě v jednom. Dömeová do počátku loňského roku pracovala jako úřednice na běchovické radnici. Odešla ale po ostrém střetu se starostou Martanem a po podezření, že připravila městskou část o peníze, když špatně odvedla daně. A Martan na ni dokonce chtěl poslat policii.

"Za jejího působení vznikla obci škoda. Zpočátku to vypadalo, že vznikla úmyslně, a proto jsme chtěli podat trestní oznámení," potvrdil Martan.

Sama Dömeová proto poté do komunálních voleb kandidovala s tím, že nedopustí, aby Martan pokračoval ve své funkci. "Přišla, že se potřebujeme zbavit toho vedení, co tam je. Byla veliký odpůrce starosty. Tvářila se, že by si nechala useknout ruku, než by ji pro něj zvedla," potvrzuje jeden z místních obyvatel Kamil Buček, kterého následný obrat Dömeové šokoval.

Dömeová byla původně na nevolitelném místě kandidátky, ale do zastupitelstva ji vynesly preferenční hlasy. "Ty získala právě díky tomu, že před volbami byla v Běchovicích známá jako Martanův odpůrce," je přesvědčen Buček.

Opozice nenabídla nic, co by ji zaujalo

"Druhá strana, opozice, mi nenabídla nic, co by mě zaujalo pro obec," vysvětluje svůj veletoč Dömeová. A otázka na to, zda jí nepřipadá, že se nechala koupit, ji rozčílí. "Místostarostů můžete mít, kolik chcete. Ty lidi nezajímá nic jiného než můj plat a mě to uráží. Každý týden jednáme, jednáme o docela podstatných věcech," reagovala a na další otázky odmítla odpovídat.

Sám Martan přiznává, že zvýšení počtu místostarostů byl požadavek koaliční TOP 09. "Nemám s tím problém, pokud je koalice stabilní a náklad za to není pro městskou část nemravný. A nám přišlo, že to není přemrštěná cena za stabilní koalici," říká Martan, který nemá ani problém spolupracovat se svou bývalou úřednicí, na kterou chtěl posílat policii.

"Když jsme měli na výběr z toho, co je, upřednostnili jsme stabilitu a ona ji nějakým způsobem garantuje," krčí rameny, ale přiznává, že ho zájem o toto téma netěší. "Bylo by nešťastné, kdyby to vyznělo tak, že se snažíme na úkor občanů platit společné koalice," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy