Řápková dražila věci těch nejchudších. Na dračku nešly

Martina Machová Martina Machová
15. 12. 2009 20:20
V Chomutově proběhla první dražba věcí zabavených dlužníkům
Chomutov poprvé dražil věci dlužníků. Zapojit se přišlo kolem stovky lidí
Chomutov poprvé dražil věci dlužníků. Zapojit se přišlo kolem stovky lidí | Foto: Petr Protivánek

Chomutov - Prstýnek za 20 korun, mobil sony Ericsson bez nabíječky, na pohled starší model, za 30 korun, ale i počítač za 3 250 korun. Za tolik v úterý dražila chomutovská radnice, vedená kontroverzní primátorkou Ivanou Řápkovou, věci zabavené svým dlužníkům.

Celkově jich bylo do dražby přichystáno přes sto kusů. Z původních majitelů, jimž byly věci zabaveny, nepřišel nikdo.

"Ani nemůžou, jsou z dražby vyloučeni. Mohli si věci před tím vykoupit," vysvětloval šéf ekonomického odboru chomutovského magistrátu Jan Mareš, který má zabavování věcí i dražbu samotnou na starost.

Přiznává, že to jsou zbytky. "Většinu těch hodnotných věcí jako plazmové televize nebo LCD monitory si jejich majitelé vyplatili," dodává.

Dražba chomutovské chudiny začala v 10 hodin, kdy magistrátní úředníci nechali zájemce věci prohlédnout.

"Ty věci nejsou nic moc, cikáni se moc nevytáhli," zhodnotila vystavené předměty jedna z dvojice solidně vypadajících seniorek.

Jeden z předmětů připravených ke dražbě. Kytara se z původních 150 korun vydražila za čtyři stovky
Jeden z předmětů připravených ke dražbě. Kytara se z původních 150 korun vydražila za čtyři stovky | Foto: Petr Protivánek

Šperky letěly, i když nebyly pravé

S kamarádkou se zajímají hlavně o šperky. Pečlivě porovnávají ceny, gramáž, karáty. Na poslední chvíli se rozhodují, které prstýnky ještě stojí za námahu. Skutečně zlatých předmětů tu totiž není mnoho.

Krátce po jedné je již sál v prvním patře magistrátní budovy ve Zborovské ulici plný. Zazní první úder kladívkem. Dražit nebo se jen ze zvědavosti podívat přišlo tak sto lidí.

První dvě objemné a na pohled již postarší televize za 300 korun prošly bez povšimnutí. Teprve třetí položka na seznamu, set-top-box, se začíná skutečně dražit. Mezi prvními zájemci je i šéfredaktor radničních listů Chomutovské noviny Dušan Matouš.

Dražit na rozdíl od ostatních magistrátních úředníků může. Není totiž přímo zaměstnancem Chomutova ale společnosti, kterou si magistrát na přípravu své tiskoviny najal, a tak není podle dražebního řádu vyloučen.

Napoprvé neuspěje a set-top-box za vyvolávací cenu 100 korun si odnáší jiný zájemce za 300 korun. Později si ale přijde na své i on. "Potřeboval jsem ho. Digitální televize není nikdy dost," baví se na chodbě už se svým úlovkem v podpaží.

Mnozí účastníci dražby pak přiznávají, že šli po některých věcech cíleně.

Lidé si mohli před dražbou věci prohlédnout
Lidé si mohli před dražbou věci prohlédnout | Foto: Petr Protivánek

Vybavení pro vnučku

"Chtěli jsme pro vnučku televizi na chatu a DVD přehrávač. Myslím, že jsou celkem slušné. Navíc jsme jí koupili mobil na hraní a jako perličku jsme přidali prstýnek," vyjmenovává energická asi padesátnice v zeleném.

Papírek se seznamem věcí svírala po celou dobu dražby v rukou. Jediné co se z něj nakonec chybí, je set-top-box, o které byl obecně velký zájem.

"Tady je to výhodnější, je to vyzkoušené a není to tak předražené jako v zastavárně nebo z druhé ruky. A můj zeťák dělá u městské policie, tak ví jak to chodí," vysvětluje, proč na dražbu přišla.

Neskrývá radost. Za odpoledne utratila přibližně tisíc korun. "Jsme maximálně spokojeni," tvrdí.

A to, že věci byly předtím zabaveny neplatičům? "Nevadí. Ze zastavárny taky nevíte, komu to patřilo. Já si to vydrhnu a je mi to jedno," dodává a opouští v doprovodu zetě provizorní dražební místnost.

Jejich "nákup" nebyl ovšem největší. Jednu z nejvyšších cen zaplatila mladá žena za televizor Samsung s více než metrovou úhlopříčkou, jež byla největší draženou věcí vůbec. Zaplatila za ni tři a půl tisíce korun. "S přítelem jsme byli dohodnutí, že můžu jít až na pět tisíc."

Druhý "úkol", tentokrát od syna, se jí však později splnit nepodařilo. Po jediném skutečně vyhroceném souboji dražitelů prohrála bitvu padesátikorunového přihazování s další ženou. Té se tak podařilo vydražit počítač Intel Pentium Premio za 3 250 korun.

Třetí nejvyšší vydraženou položkou byla televize Matrix s úhlopříčkou 110 centimetrů za 2 500 korun. Dražila se nadvakrát. Napoprvé totiž byla vydražena o tisíc korun více, chyběl jí totiž ovladač, který se později našel.

Tato trojice pak byla tím nejhodnotnějším, co bylo na dražbě vydražené. Ostatní sumy se pohybovaly v desítkách, nejvýše stovkách korun. Celá dražba skončila po šesti a půl hodinách. A co bude s věcmi, o které dnes nebyl zájem?

Zbytek na skládku

"Půjdou do druhého kola s nižší cenou. To co i pak zůstane, propadne městu, a co s tím budě dělat město zatím nevím, možná to odvezeme na skládku," konstatoval hlavní chomutovská ekonom Jan Mareš.

Celkově v prvním období chomutovských exekucí vedených městem bylo zabaveno správci daně celkem 236 předmětů v hodnotě 165 608 korun. Dvě desítky dlužníků pohledávky uhradily a 96 předmětů jim bylo vráceno.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy