Ransdorf léky dostal a byl u něj lékař, odmítla stížnosti vdovy švýcarská policie

Lukáš Werner Lukáš Werner
Aktualizováno 4. 2. 2016 16:25
Policie ve švýcarském Curychu se důrazně ohradila proti nařčení, že komunistickému europoslanci Miloslavu Ransdorfovi při jeho zadržení nedávala potřebné léky. Policie tvrdí, že Ransdorf, který po několika týdnech po zadržení nečekaně zemřel, byl uznán schopným vazby a ve věznici byl pod dohledem lékaře. Na nedostatečnou lékařskou péči si kromě jiného stěžovala vdova po europoslanci Vlasta Ransdorfová.
Foto: Jakub Plíhal

Curych/Praha - Nedlouho po nečekaném úmrtí europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa jeho manželka Vlasta obvinila švýcarskou policii z toho, že mu v době, kdy ho policie zadržela, neumožnila vzít si léky na diabetes a vysoký tlak. Švýcarská policie se proti nařčení ohradila. Podle ní měl Ransdorf k dispozici lékařskou péči.

"Takováto nařčení důrazně odmítáme," řekl Aktuálně.cz mluvčí curyšské policie Werner Schaub. "Zadržený byl po vyšetření lékařem shledán schopným vazby. Po dobu zadržení byl pod dohledem lékaře, který mu poskytl veškeré potřebné léky," doplnil Schaub.

Vlasta Ransdorfová před několika dny vyzvala v otevřeném dopise předsedu vlády Bohuslava Sobotku, aby prošetřil události, které předcházely jeho lednovému úmrtí. Události z curyšské banky, kde policie politika se třemi Slováky zadržela, podle ní Ransdorfovi "ukrátily život". Vdova mimo jiné ostře napadá postup policistů.

Nenašli inzulin v autě

"Jak se vůbec mohlo stát, že manželovi švýcarská policie odepřela léky na diabetes a hypertenzi v potřebném množství? Především mu vůbec nezajistila noční inzulín, místní lékař ho neměl k dispozici," tvrdí Ransdorfová s tím, že její manžel požádal policisty, aby mu inzulin přinesli z auta, ale ti jej nemohli najít. "Léky na tlak nedostal buď vůbec, nebo v nedostatečném množství. V noci měl zdravotní potíže způsobené enormním zvýšením tlaku, třikrát zvonil na stráž, ale nikdo nepřišel. Manžel zůstal bez potřebných léků," uvedla Ransdorfová.

Té vadilo i to, že politikovi po zadržení údajně policisté neumožnili kontaktovat rodinu ani českou ambasádu. O zadržení se tak Ransdorfova manželka dozvěděla až z médií. Ani s tím policie nesouhlasí. Podle mluvčího Stauba Ransdorfovi policie poskytla na papíře v češtině informace o jeho právech, jak je to v těchto případech obvyklé. "Měl příležitost kontaktovat příbuzné, zaměstnavatele i zastupitelský úřad. Ovšem žádné z těchto příležitostí nevyužil," dodal mluvčí policie.

Sobotka dopis předal policejnímu prezidentovi

Politik pak zemřel náhle 22. ledna, kdy jej záchranná služba převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny. Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po zadržení ve Švýcarsku. Okolnosti Ransdorfova úmrtí na popud jeho rodiny vyšetřuje policie. Nařízena byla i soudní pitva. Policie zatím její závěry nezná.

Curyšské státní zastupitelství v prosinci minulého roku proti Ransdorfovi a třem Slovákům zahájilo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Vyšetřování zatím dál pokračuje. "Tím, že pan Ransdorf zemřel, bude vyšetřování v jeho případě zastaveno (dosud však trvá). Vyšetřování u tří dalších lidí dál pokračuje," uvedla mluvčí prokuratury Corinne Bouvardová.

Dopis od Vlasty Ransdorfové už dorazil na Úřad vlády. "Předseda vlády Bohuslav Sobotka jej postoupí jako podnět nejvyššímu státnímu zástupci a policejnímu prezidentovi. O reakci požádá i ministra zahraničí, jehož agendy se dopis částečně týká," informoval Aktuálně.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy