Ráno zimní bundy, z práce tričko, rozdíl bude 20 °C

Dagmar Honsová, Meteopress
28. 9. 2012 12:56
Předpověď počasí slibuje slunečné dny s teplotami přes dvacet, ráno ale přízemní mráz
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na stabilní slunečné počasí, označované jako babí léto, se můžeme těšit v průběhu příštího týdne od úterka. Nejvyšší odpolední teploty se budou při slunečné obloze zastavovat na hodnotách přes 20 °C.

Na cestu do práce se ale bude třeba pořádně obléknout, po ránu se totiž budou tvořit četné přízemní mrazíky.

Rozdíly mezi ranními a odpoledními teplotami mohou být vyšší i než 20 °C, po ránu se budou tvořit četné mlhy nebo nízká oblačnost

Co takový rozdíl v ranních a odpoledních teplotách způsobuje?

Na přelomu září a října je oceán ještě značně ohřátý a pevnina se jen pozvolna ochlazuje, takže tepelné rozdíly mezi nimi jsou jen malé. Období kolem sv. Václava je u nás nazýváno babím létem, tedy obdobím slunečných a suchých dnů, kdy odpolední teploty zpravidla překračují 20 °C, ale rána už bývají studená s četnými přízemními mrazíky.

Takový charakter počasí přináší mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu, která se nad Evropou v tomto období ustálí s pravděpodobností 50 až 70% a trvá většinou týden až 14 dnů, ojediněle i 20 dnů.

Nejen u nás očekáváme babí léto. Ve Francii nazývají toto období dny svatým Martinem, v Anglii je babí léto nazýváno svatým Lukášem a do Švédska přináší slunečné počasí svatá Brigita.
Indiáské léto v USA a Kanadě je ve znamení barev, které přináší zbarvení javorů. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy