Randák: Za odtajnění výplaty Nagyové si Nečas může sám

Radek Nohl Radek Nohl
23. 10. 2013 15:55
Bývalý šéf civilní rozvědky to řekl v rozhovoru poté, co ho soud zprostil viny.
Karel Randák u soudu.
Karel Randák u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák byl nepravomocně zproštěn viny. Poté, co opustil soudní síň, novinářům řekl, že za zveřejnění výplatních pásek své současné manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové) si může bývalý premiér Petr Nečas sám.

Úřad vlády totiž v Nečasově éře na dotazy podle zákona o volném přístupu k informacím výši odměny tehdejší šéfky kabinetu odmítal sdělit. Odtajnil ji jako první až deník Insider.

Kompletní přehled platů a odměn dalo před několika týdny na webové stránky nové vedení Úřadu vlády. Podle zveřejněné tabulky pobírala Jana Nečasová mezi roky 2010 až 2012 přes 900 tisíc korun ročně.

Na odměnách si za toto období přišla celkově na 2,4 milionu korun. Nejvyšší odměnu dostala za rok 2011, a to 1,22 milionu korun.

Co říkáte bezprostředně na rozsudek soudu?

Karel Randák: Jsem trošku udiven z odvolání státní zástupkyně. Mám takový pocit, že paní státní zástupkyně jednala z něčího pokynu, ale to jsou pochopitelně jenom moje domněnky. Státní zástupkyně nepředložila nic nového, než bylo předloženo na začátku. Je to její právo, uvidíme u městského soudu. Jinak jsem pochopitelně spokojený.

Soudkyně rozhodla, že ke skutku došlo, ale nebyl spáchán trestný čin, ani přestupek.

Čin se stal, ale musíte brát v potaz, že soud nerozhodoval o tom, jestli jsem to udělal já nebo paní Pikorová. Soud došel k tomu, že se skutek stal tím, že byly zveřejněny výplatní pásky. Soud rozhodoval v pořadí, jestli ten trestný čin je trestným činem, a tam už došel k názoru, že to trestný čin nebyl. Takže už pak nezkoumal, kdo ten trestný čin spáchal.

Myslíte si, že za tím, že jste stanul před soudem, byly nějaké lobbistické skupiny?

Já si nemyslím, že by to konstruovaly lobbistické skupiny.

Říkal jste to v červenci.

To jsem ale nevěděl, do jakých konsekvencí vztah pana bývalého premiéra a vrchní ředitelky zaběhne. Nebyly za tím lobbistické skupiny, ale snaha ochránit osobu blízkou nějakým nepříjemnostem v novinách, protože není tajemstvím, že se Petr Nečas pokusil ovlivnit novináře, aby nebyly zveřejněny články proti Janě Nagyové, které byly připravovány.

Pomohlo vám, že nové vedení Úřadu vlády platy a odměny zveřejnilo?

Nevím, jestli mi to pomohlo. Samo o sobě bylo zvláštní, že Úřad vlády neustále odmítal dotazy podle paragrafu 106 (zákon o volném přístupu k informacím - pozn. red.). Tento postup bývalého vedení nepochybně zapříčinil to, že zájem novinářů o to, co se na Úřadu vlády děje, byl enormní. Takže i ten Petr Nečas nevědomky, možná vědomky, svým popíráním toho, že se takové informace mají zveřejňovat, přispěl k tomu, že o tyto informace byl zájem.

Překvapilo vás to, že dnes Petr Nečas ani Jana Nečasová k soudu nepřišli?

Spíš mě to nepřekvapilo, musím říct. Člověk, který udělá nezákonnost a nechá sledovat svého životního partnera, je sám osobně postižen dost. 

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy