Rána pro stát, protisolární zákon zdraží stavbu dálnic

Pavel Baroch
21. 11. 2010 11:04
Od příštího roku se zvýší platba za vynětí pozemků z půdního fondu
Foto: Jan Langer

Praha - Při tažení proti slunečním elektrárnám zasadil stát ránu sám sobě.

Aby zastavil další budování solárních elektráren na polích a loukách, zvýší od příštího roku poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. A zároveň získá peníze, které poslouží k tomu, aby od příštího roku skokově nezdražil proud kvůli nezvládnutému rozvoji fotovoltaické energetiky.

Jenže razantní zvýšení poplatků za vyjmutí parcel z půdního fondu se nebude vztahovat jenom na solární panely, ale třeba také na nové supermarkety, sklady a - nové silnice a dálnice, které platí stát.

Při jednání hospodářského výboru, který o novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu jednal, na to upozornil poslanec a exministr dopravy Petr Bendl z ODS. Jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Pavel Drobil posléze potvrdil, že se zvýšení poplatků dotkne i nových silnic.

Vláda Petra Nečase předpokládá, že státní pokladna získá zvýšením poplatků za půdu bezmála 1,8 miliard korun, které použije právě na zmírnění zdražení elektřiny. Další stovky milionů pak ještě poputují do obecních pokladen.

Drbat se pravou rukou za levým uchem

Poslanec Petr Bendl uvedl, že o zdražení dálnic a další dopravní infrastruktury už hovořil s ministrem dopravy Vítem Bártou (VV). A dozvěděl se, že se Bárta dohodnul s ministerstvem financí na kompenzaci. Stát si přendá peníze z jedné hromádky na druhou.

Kongres ODS: Petr Bendl byl zvolen místopředsedou strany až ve třetím kole volby
Kongres ODS: Petr Bendl byl zvolen místopředsedou strany až ve třetím kole volby | Foto: Ondřej Besperát

"Ministr Bárta mi řekl, že se dohodnul s ministerstvem financí, že dostane peníze jiným způsobem," řekl Aktuálně.cz Bendl.

"Připadá mi to, jako když se drbete pravou rukou za levým uchem," dodal Bendl.

Kolik peněz? Nevíme

Redakce Aktuálně.cz oslovila ministerstvo dopravy s dotazem, jak konkrétně se zvýšení poplatků za vynětí pozemků resortu dotkne.

Po několika dnech tiskové oddělení odpovědělo, že o tom zatím nemá žádné informace. Obdobně reagovalo i Ředitelství silnic a dálnic.

Místo 46 tisíc až 180 tisíc za hektar

Z údajů ministerstva životního prostředí vyplývá, že zdražení poplatků za vynětí ze zemědělského půdního fondu nebude kosmetické, ale poměrně razantní.

V nejvyšší třídě zdraží půda až čtrnáctinásobně. Ale i u nejnižší kategorie zaplatí zájemci výrazně více.

"Pro ilustraci: Interval, ve kterém se pohybují hodnoty základního odvodu, jsou dnes u páté třídy ochrany 5 až 46 tisíc korun za hektar. Při novém způsobu výpočtu se tatáž hodnota bude pohybovat v rozmezí od 20 do téměř 180 tisíc korun," řekla Aktuákně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy