reklama
 
 

Rampula už vyklidil kancelář. V čele úřadu skončil

15. 6. 2012 12:22
Nejvyšší státní zástupce Zeman navrhne nového šéfa pražských žalobců v řádech týdnů

Praha - Vlastimil Rampula již odešel z funkce pražského vrchního státního zástupce, řekla mluvčí státního zastupitelství Irena Válová.

Podle mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Heleny Markusové nyní úřad dočasně povede první náměstek Libor Grygárek. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podle ní navrhne nového šéfa pražských žalobců v řádech týdnů.

O Rampulově odchodu rozhodl v úterý Nejvyšší správní soud (NSS). Vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Rampulu v únoru vrátil do funkce.

Právě Pospíšil předtím pražského vrchního státního zástupce odvolal kvůli údajným závažným chybám v důležitých kauzách. NSS tento týden dospěl k závěru, že Rampula opravdu závažně chyboval a porušil své povinnosti.

"Pan doktor Rampula je již řadovým státním zástupcem," uvedla Válová. Podle Markusové pak podle organizačního řádu povede dočasně státní zastupitelství Rampulův první náměstek.

Zeman podle své mluvčí zatím nového pražského vrchního státního zástupce Pospíšilovi nenavrhnul. "Rozhodne se v řádu týdnů," řekla Markusová.

Návrh na odvolání Rampuly podal loni v březnu Zeman. Pospíšil Rampulu odvolal v říjnu. Rampula pak podal správní žalobu, jíž pražský městský soud v únoru vyhověl a vrátil Rampulu do funkce.

V současnosti se spor vrátil do fáze před zásahem městského soudu, který se případem musí znovu zabývat, ale je přitom vázaný názorem NSS.

O Rampulovi se v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným "zametáním" některých politicky citlivých kauz. Rampula taková podezření vždy popíral.

Podle NSS Rampulovo vrchní státní zastupitelství například v kauze gripenů nerespektovalo pokyn Nejvyššího státního zastupitelství a nevyžádalo si právní pomoc Švédska.

V kauze IPB Rampula bez důkladné znalosti věci nařídil dozorující státní zástupkyni, aby se neodvolávala proti rozhodnutí, jímž soud zprostil viny sedm bývalých manažerů zkrachovalé banky.

autor: ČTK | 15. 6. 2012 12:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama