Rampula: Nebojím se. Ať zruší zastupitelství, nebo mě

Radek Nohl Radek Nohl
11. 3. 2012 12:50
Vrchní žalobce v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že na místě nelpí. Odejít ale nechce
Vlastimil Rampula.
Vlastimil Rampula. | Foto: ČTK

Praha - Přestože Městský soud v Praze dal za pravdu Vlastimilu Rampulovi a vrátil ho zpět do čela pražského vrchního státního zástupitelství, stále nemá své křeslo jisté.

Nejvyšší správní soud zřejmě již v dubnu rozhodne o odvolání, které podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Rampula navíc čelí nyní již dvěma kárným žalobám.

"Jestli zruší vrchní státní zastupitelství nebo mě na pozici vrchního státního zástupce, o to se skutečně nebojím. Já na této židli nelpím," řekl Rampula v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Že by však sám místo opustil, ale odmítá. Podle svých slov nemá jediný důvod.

Aktuálně.cz: V novém zákoně o státním zastupitelství se již nepočítá s vrchním státním zastupitelství. Už si pomalu hledáte novou práci?

Někde jsem slyšel, i z úst některých povolaných, že je možné to chápat tak, že když nemůžeme odvolat Rampulu, tak mu zrušíme úřad.

Z mého pohledu asymetrie, která by tímto rozhodnutím vznikla, kdy budou čtyři stupně soudní a pouze tři státního zastupitelství, by jednoznačně vyvolala chaos. Není jediný racionální důvod rušit vrchní státní zastupitelství.

A.cz: Takže se skutečně o práci nebojíte?

Ne, já se o práci nebojím. Jestli zruší vrchní státní zastupitelství nebo mě na pozici vrchního státního zástupce, o to se skutečně nebojím. Já na této židli nelpím.

S ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem jsem se neviděl od jara 2010, říká Rampula.
S ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem jsem se neviděl od jara 2010, říká Rampula. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Po verdiktu soudu prohlásil, jak ministr Jiří Pospíšil, tak i nejvyšší žalobce Pavel Zeman, že pokud neodejdete vy, tak sami rezignují. Odejdete?

To byla velmi silná slova, která já nevím, v jakém rozpoložení je učinili. Oni později ne, že by to dementovali, ale řekli, že to tak nemysleli. 

A.cz: Takže odejdete?

Já nemám v současné době žádný důvod odcházet. Důvodem, proč jsem podal správní žalobu proti rozhodnutí ministra spravedlnosti, byl ten, co mi bylo kladeno za vinu, a soud mi dal za pravdu.

A.cz: Každopádně soud bude o vás brzy rozhodovat znovu.

Ano, ministr avizoval podání kasační stížnosti proti tomu rozhodnutí. Podal takzvanou blankytní kasační stížnost, tedy bez odůvodnění. Musím říct, že je to hodně podivný krok. Já jsem se nikde nedočetl, co je vytýkáno rozsudku Městského soud v Praze. Přijde mi hodně zajímavé, že je veřejně prezentováno, že se podává kasační stížnost, ale vlastně se neví proč.

A.cz: Jenže, i když soud rozhodne ve váš prospěch, tak ještě čelíte také kárné žalobě kvůli průtahům v kauze Mostecká uhelná.

Já do dnešního dne nemám kárnou žalobu k dispozici. Musím říct, že se už na ní těším, protože já ani mí kolegové si nejsme vědomi, jakékoliv pochybení. Čím dál víc vychází najevo, že jediný kdo v této věci pochybil, je buď ministr spravedlnosti nebo ministr financí. 

A.cz: Ze strany vrchního státního zastupitelství se ale mluví o velkých průtazích.

Žádné nenastaly.

A.cz: Žádné měsíce čekání a pozdržování ze strany žalobců z vrchního státního zastupitelství nebyly?

Ano, měsíce se čekalo, ale na doplnění informací ze Švýcarska. To je velmi velký rozdíl. Švýcaři nereagovali na naši výzvu, aby doplnili své podání, abychom mohli ve věci postupovat dál.

A.cz: Takže pražské vrchní státní zastupitelství nic pozdě neodesílalo?

V žádném případě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy